IS neboli Informační systém Masarykovy univerzity je skoro to první, s čím se potká každý student nastupující do prvního ročníku Masarykovy univerzity. Pro některé je příliš složitý, jiným už doslova zachránil studium. Nicméně kdo se s ISem neskamarádí, nemůže na Masarykově univerzitě dostudovat.
Heslo do Informačního systému odříká každý student zpaměti i o půlnoci. Není divu, vždyť jej používá denně. Studenti si v ISu nejenom zapisují předměty, kontrolují rozvrh, ale také žádají o stipendia, komunikují se spolužáky či odevzdávají seminární práce. Výčet všeho, co IS umí, se jeví být téměř nekonečný.
„Vývojáři spolu s dalšími pracovišti na univerzitě se vždy snažili, aby uživatelům přinesl IS kromě základních funkcí i něco dalšího, co jim může ulehčit nebo alespoň zpříjemnit pracovní, studijní a někdy i osobní život,“ doplňuje Michal Brandejs, který vede vývojový tým ISu od počátku jeho vzniku. „Proto byly vyvinuty aplikace jako Úschovna pro ukládání a sdílení velkých souborů, Dril pro učení se a memorování například slovíček cizího jazyka, zprostředkování kontaktu se spolužáky v Absolventské síti nebo e-shop produktů a služeb spojených se vzděláváním zvaný Obchodní centrum,“ vypočítává Brandejs.
IS pomáhají spravovat i studenti
Univerzitní Informační systém se narodil v roce 1998, když se vedení univerzity rozhodlo úplně elektronizovat studijní agendu. „Systém měl za cíl především zavést kreditové studium a prostupnost studia na celé škole, a ulehčit tak studentům a učitelům řešení studijních záležitostí, stejně jako studijním referentům měl pomoci s vedením jejich agendy,“ vzpomíná Brandejs na začátky fungování. Univerzita se navíc rozhodla, že projekt zvládne vlastními silami a jeho řešení nabídla týmu pracovníků a studentů fakulty informatiky.
Na počátku měl vývojový tým ISu čtyři pracovníky, dnes je to několik desítek lidí, z nichž někteří jsou ještě studenti. Tým, který se o vývoj a provoz systému stará, tvoří systémoví a aplikační programátoři, analytici, designér, databázoví specialisti, specialista na bezpečnost, uživatelská podpora a jiní.
„Pracovat pro IS znamená přijmout stejnou filozofii vývoje, jakou jsme přijali už na začátku, a neslevit ze stanovených dobrých předsevzetí. Členové našeho týmu musejí umět pracovat společně, protože každý je závislý na práci druhého. Analytička a programátor jsou na začátku závislí na fakultní uživatelské podpoře, která se snaží rozpoznat potřeby fakulty, a naopak na konci stojí fakultní is-technici nebo e-technici, kteří pomáhají zavádět hotovou aplikaci do praxe,“ vysvětluje Brandejs.
Patnácté narozeniny oslavil IS pětimiliardtým kliknutím
Informační systém letos slaví patnácté narozeniny. Za dobu svojí existence prošel mnohými změnami, z nichž některé se týkaly i jeho vzhledu. „Mění se prostředí okolo nás, životní styl, pracovní procesy, technologie a je potřeba nezůstávat pozadu,“ říká Brandejs. Patnáct let od svého vzniku oslavil IS i kliknutím, které mělo pořadové číslo pět miliard.
Za dobu své existence má Informační systém Masarykovy univerzity na kontě mnoho úspěchů. Používají jej například i další české vysoké školy. Centrum výpočetní techniky, které IS spravuje, ale vyvíjí množství dalších aplikací a systémů. Nejznámějšími z nich jsou například systémy na odhalování plagiátů Theses.cz, Odevzdej.cz a Repozitar.cz nebo PravyDiplom.cz, systém umožňující ověření pravosti diplomu online.
Za největší úspěch ISu ale Michal Brandejs nepovažuje nové aplikace a funkce. „Kromě ocenění a mezinárodních uznání, která jsme získali, považuji za největší úspěch hlavně to, když nám poděkuje uživatel, že mu IS v něčem pomáhá, ať už v jeho práci nebo studiu,“ uzavírá.