Na jedovaté rostliny se letos zaměřila tradiční výstava léčivých rostlin v Centru léčivých rostlin na Kraví hoře, které je botanickou zahradou lékařské fakulty. Výstava kromě jedovatých rostlin nabídne také prohlídku léčivek nebo bylin využívaných v kuchyni.
Letošní akci s podtitulem Od šípových jedů po moderní cytostatika obohatí panelová výstava a tabulky s popisy jedovatých rostlin zapůjčené z Botanické zahrady Praha. „Zhruba padesát tabulek představuje nejdůležitější toxické rostliny a popisuje jejich původ, jedovatost, rizika požití, průběh otravy a další zajímavosti,“ uvedla vedoucí centra Gabriela Křemenová s tím, že tabulky budou rozmístěné u popsaných rostlin.
Panely pak představí mimo jiné něco z historie užívání rostlinných jedů. „Lidé se dozvědí, které rostliny se používaly pro trávení lišek a vlků, čím se otrávila Kleopatra, nebo které rostliny se dnes využívají v protinádorové léčbě,“ doplnila Křemenová.
Z jedovatých rostlin, které zahradníci v centru pěstují, patří mezi nejatraktivnější mandragora, které se ve středověku připisovaly zázračné vlastnosti. Nejvíc se proslavila díky černé magii a čarodějnictví, ale využívala se také k léčbě řady nemocí jako epilepsie, nespavost nebo černý kašel. Celá rostlina je jedovatá a v současnosti se jako léčivka už nevyužívá. „Mezi další jedovaté rostliny, které jsou v zahradě k vidění, patří rulík, blín či několik druhů durmanů,“ vyjmenovala zajímavosti vedoucí centra s tím, že prudce jedovaté rostliny mohou být okrasné letničky, polní plevele, běžné parkové keře a dokonce i trávy.
Specializovaná botanická zahrada se zaměřuje na nekomerční pěstování léčivých rostlin pro výzkum, výuku a vzdělávání. „Máme přes 800 druhů a odrůd rostlin. Největší sbírku léčivek u nás, v níž jsou zastoupeny druhy z téměř celého světa, doplňují rostliny aromatické, tonizující, bylinky, koření a rostliny důležité pro zdravé stravování,“ řekla Křemenová. Rostliny se v centru zpracovávají a dál využívají pro vědecké a pedagogické účely.
Výstava bude přístupná až do 5. července, a to každý den od 9 do 18 hodin. Vstupné na 53. ročník akce je tradičně dobrovolné.