Na loňský projekt Rok smíření, jímž si Brno připomenulo zásadní momenty své historie a uctilo památku židovských, romských a německých spoluobčanů zabitých za druhé světové války, letos naváže multižánrový kulturní festival Meeting Brno. Akce, která potrvá od pátku 20. května do čtvrtku 2. června, se ponese v duchu tématu „ztracené a nalezené domovy“ – motivu, který nesouvisí jenom s historií Brna, ale i současnou situací v Evropě.
Dramaturgem festivalu se stala spisovatelka a absolventka Masarykovy univerzity Kateřina Tučková. „Chceme z festivalu udělat pravidelnou akci, která bude každoročně na konci května připomínat brněnskou, potažmo českou historickou zkušenost a spolu s našimi středoevropskými sousedy a hosty proměňovat společnou minulost v přátelskou diskusi o věcech příštích,“ vysvětluje.
V průběhu téměř dvoutýdenního festivalu do Brna zavítají významné osobnosti, například mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, syrský spisovatel Nihad Sirees nebo německá spisovatelka Emma Braslavsky.
Partnerem festivalu je i Masarykova univerzita, které hostí několik debat v Univerzitním kině Scala. V pondělí 23. května se tam odehraje první diskuse: Respekt Tour: Evropa na rozcestí, kterou moderuje Erik Tabery.
V úterý 24. května v 17 hodin začíná ve Scale debata Kde domov můj, jíž se účastní zmíněný Bernd Posselt, politolog Jiří Pehe, skladatel Milan Horáček a Jaroslav Šebek, docent filozofické fakulty. Ve středu 25. května pak bude ve Scale diskuse Vyjdi z domu svého otce… běž do země, kterou ti ukážu. Obě debaty moderuje David Macek.
Zavítat můžete i na koncert Ukulele Orchestra jako Brno, promítání dokumentárních filmů nebo na večer nekorektního humoru na motivy státní hymny s názvem HateFree Stage: Kde domov můj?. Na něm vystoupí i student Masarykovy univerzity Jaroslav Cerman, který je do projektu proti nenávisti zapojený. Zajít můžete taky na snídani s lidmi nejrůznějšího původu a náboženského vyznání.
Theatre Bremen pak v rámci festivalu spolu s českým Kafka Bandem uvede představení Franze Kafky Das Schloss. Na Moravském náměstí zase bude vystavena interaktivní instalace HopeTour od výtvarníka a aktivisty Lukáše Houdka. Expozice v podobě kamionu s lidmi hledající nový domov reaguje na zlehčování a zpochybňování náročnosti cesty imigrantů do Evropy.