Na historické maximum se za posledních dvacet let dostaly nástupní platy čerstvých absolventů Masarykovy univerzity (MU). Ukázal to tradiční průzkum Ukončení studia na Masarykově univerzitě – Ohlédnutí a perspektiva 2016. Letos tak dostávali za svou práci více než 28 tisíc korun. Výsledky také ukazují, že v porovnání s předchozími lety je nejvíce těch, kteří už v době promoce mají práci a vidí své zaměstnání jako perspektivní.
Od propadu nástupních platů po příchodu hospodářské krize v roce 2012 se platy podle průzkumu postupně zvyšují. Letos se průměrné hrubé nástupní platy zvedly o devět procent, z 26 005 v roce 2015 na letošních 28 358 korun.
Nejvíce si tradičně vydělají informatici, druhé nejvyšší hrubé nástupní platy uváděli absolventi fakulty sociálních studií a ekonomové. Naopak průměrně nejnižší startovní mzdy dostanou absolventi pedagogické a právnické fakulty. Rozdíly průzkum ukázal i mezi pohlavími. Absolventi-muži dostali v průměru o přibližně pět tisíc korun více než ženy.
Letos bylo rovněž nejvíce těch, kteří už práci měli nebo věděli, kam nastoupí (63,6 procent). V rámci těchto téměř dvou třetin dotázaných už 38,8 procent pokračovalo v zaměstnání, které získali během studia; v pátém ročníku pracovalo poměrně často a pravidelně bezmála 60 procent účastníků absolventské ankety. Celkem 88 procent absolventů, kteří už aktuálně pracují nebo vědí, kam nastoupí, pak vidí své aktuální zaměstnání jako perspektivní, což představuje nejvyšší hodnotu za celou dobu průzkumu.
Spokojenost s absolvovaným studiem
Z výzkumu také vyplynulo, že více čerstvých absolventů MU je letos spokojeno se službami, které jim škola nabízela. Služby knihoven ocenilo více než 94 procent někdejších studentů, meziročně se také zlepšila spokojenost s činností studijních oddělení na fakultách, jež vzrostla o tři procentní body na 83,6 procent.
Mezi silné stránky studia na MU řadí čerství absolventi zejména nabídku studijních oborů, informační systém a přístup k elektronickým informačním zdrojům.
V roce 2016 se průzkumu zúčastnilo téměř 39 procent absolventů magisterského a magisterského navazujícího studia, kteří školu ukončili v jarním semestru 2016. Mezi respondenty bylo 80,3 procent s českou státní příslušností, 19,7 procent se slovenskou.