Přejít na hlavní obsah

Vědci se zapojí do výzkumu v obou polárních oblastech

AnotaceAntarktidaKlimatické změny a jejich vliv na rostliny a živočichy budou vědci z Masarykovy univerzity zkoumat od letošního roku v obou polárních oblastech. Na začátku ledna odletěli odborníci z MU na zhruba dvouměsíční pobyt na polární stanici Masarykovy univerzity v Antarktidě.

Koncem června se vědci z MU zúčastní expedice do Arktidy, kde bylo na základě zkušeností se stavbou stanice v Antarktidě vybudováno zázemí pro české vědce v části souostroví Špicberky. Na antarktické stanici Johanna Gregora Mendela stráví vědci již druhou expediční sezónu. V týmu jsou zastoupeni tři klimatologové a jeden biolog z PřF MU, botanici z Botanického ústavu Akademie věd a Jihočeské univerzity a geologové z České geologické služby. Celkem bude na stanici letos pracovat čtrnáct vědců a jeden technik. Pobyt je plánovaný do března 2008. Vědci budou pokračovat ve výzkumech, které započali loni. Pozornost bude věnována zejména aktuálním problémům, jako jsou globální oteplování či problematika UV záření ve vztahu k atmosférickému ozónu. Zkoumat se budou i existenční podmínky a mechanismy přežití živých organismů v extrémních podmínkách Antarktidy.

Na antarktické stanici Johanna Gregora Mendela, kterou postavila Masarykova univerzita v letech 2000–2005, stráví vědci již druhou expediční sezónu. Foto: Miloš Barták.
Na antarktické stanici Johanna Gregora Mendela, kterou postavila Masarykova univerzita v letech 2000–2005, stráví vědci již druhou expediční sezónu. Foto: Miloš Barták.

Biologové již minulý rok postavili na ostrově několik „skleníčků“, ve kterých je možné sledovat vliv oteplování na tamní vegetaci mechů a lišejníků. Letos budou v pozorováních pokračovat a přibudou i další pozorovací místa a nové metody. Pracovníci z České geologické služby mají v plánu dokončit základní geologické mapování rozlehlé odledněné oblasti na severu ostrova Jamese Rosse a okolních ostrovů. Na geologickou mapu této oblasti, která zatím neexistuje, čekají odborníci mnoha dalších oborů.

České Výzkumy v Antarktidě a Arktidě
Stanici Johanna Gregora Mendela, kterou tvoří budova pro ubytování a výzkumné práce a devět kontejnerů pro technické zázemí, postavila MU v severní části ostrova Jamese Rosse v místech, kde již ustoupil ledovec. Základna má kapacitu pro patnáct až dvacet lidí. Pobyt a výzkum na stanici je možný pouze za příznivých klimatických podmínek antarktického léta, kdy se teploty pohybují kolem bodu mrazu. Provoz je z významné části zajištěn pomocí obnovitelných zdrojů energie.

Českou arktickou stanici na souostroví Špicberky zřídila Jihočeská univerzita v říjnu 2007. Základnu nyní tvoří dva technické kontejnery, stejné, jako byly použity v Antarktidě. Jeden slouží pro ubytování šesti osob a druhý jako sklad. Do budoucna se pro potřeby ubytování počítá s úpravou stávající ruské lovecké chaty. Klimatologové z MU na místě již vybudovali automatickou meteorologickou stanici. Komplexní botanicko-klimatologický výzkum dané oblasti je financován z projektu INGO ministerstva školství a je dále realizován v rámci Mezinárodního polárního roku, kde čeští vědci úzce spolupracují zejména s Norským polárním institutem.

Hlavní novinky