Přestože se dělá ledacos, patří vzduch v České republice k tomu nejznečištěnějšímu v rámci Evropské unie. Proto je právě ovzduší tématem letošního ročníku festivalu Ekofilm, přehlídky filmů s tematikou životního prostředí. Koná se už po třiačtyřicáté, letos konkrétně od středy do soboty 4. až 7. října a významnou část programu hostí Univerzitní kino Scala a Fakulta sociálních studií MU.
Podle poslední zprávy Evropské agentury pro životní prostředí, která se opírá o data z roku 2014, jsou Bulharsko, Polsko, Chorvatsko, Řecko, Česká republika a Slovensko nejvíce znečištěné státy polétavým prachem v Evropě. Za znečištěním v Česku stojí především tři hlavní faktory – průmysl, doprava a vytápění domácností. Osobní i nákladní silniční doprava se navíc neustále zvyšuje se sílící ekonomikou.
V hledáčku Ekofilmu je proto především elektromobilita a různé další formy alternativní dopravy, ale také železniční doprava nebo důmyslné integrované dopravní systémy.
Jednotlivé snímky a další části programu budou přibližovat, jak ke znečištění dochází, co ho způsobuje a jak problémy zmenšovat. Ačkoliv se řada systémových opatření děje, pořád to totiž nestačí. „Rezervy vidím v dodržování stávajících pravidel. Pokud jde o znečištění z dopravy, mám tím na mysli zejména demontáže filtrů pevných částic a dieselgate. U domácností pak stále dochází ke spalování nepovolených paliv nebo dokonce odpadů. To už je ale na každém z nás. Velmi důležitou roli proto hraje osvěta,“ podotkl k programu letošního ročníku přehlídky ministr životního prostředí Richard Brabec.
Soutěžní i nesoutěžní filmy se budou promítat v Univerzitním kině Scala a tématu ovzduší bude věnován také doprovodný program. Na ten se bude chodit do Otevřené zahrady Nadace Partnerství, na Fakultu sociálních studií MU a do takzvaného Ekoexpo areálu, který pro účely festivalu vyroste na náměstí Svobody.
Křest knihy: Jak kultura utváří diskusi o klimatické změně
Protože je výrazným zdrojem znečištění hlavně ve městech automobilová doprava, koná se hned ve středu v 11 hodin v atriu Fakulty sociálních studií MU debata s názvem Elektromobilita na hraně zítřka. Přijedou i exkluzivní hosté. Kromě světově uznávaného fotografa National Geographic Staffana Widstranda dorazí i jeden z nejvýraznějších světových odborníků na environmentální a sociální témata a profesor Univerzity v Michiganu Andrew Hoffman. Ten představí v pátek 6. října od 17 hodin ve fakultní aule český překlad svojí knihy Jak kultura utváří diskusi o klimatické změně. Vydává jí nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress.
„Autor v ní ukazuje, že změna klimatu není pouze environmentálním problémem – konflikt, které toto téma vyvolává u veřejnosti, z ní činí také problém kulturní. Čtenáři proto nabízí cestu k porozumění, kde se u široké veřejnosti bere nejistota, váhavost i odpor k přijetí poznatků klimatické vědy. Vybírá přitom to nejdůležitější ze současného sociologického a psychologického výzkumu a poutavě vysvětluje, jak lidé přizpůsobují svou představu změny klimatu svým hodnotám a kulturnímu zázemí,“ přiblížil Jan Krajhanzl, který dělal nad českým překladem odborný dohled.
Hoffman podle jeho slov čtenáře zasvěcuje i do politických souvislost ochrany klimatu a na závěr nabízí řadu užitečných námětů pro oslovení širší veřejnosti. Kdo bude mít zájem, může si nejen o tom s autorem v pátek přímo na místě promluvit.