Jedna z nejcennějších památek, kterou vlastní starobrněnské opatství, je originál významného rukopisu Gregora Johanna Mendela z roku 1865, pojmenovaný Versuche über Pflanzen-Hybriden (Pokusy s rostlinnými hybridy). Významní hosté mezinárodní Mendel Genetics Conference dostali v knihovně opatství možnost do dokumentu nahlédnout.
Jedná se o jedinečný, Mendelem vlastnoručně psaný dokument v novogotické kurzívě - kurentu, skládající se z 12 dvojlistů, ve kterém Mendel shrnul výsledky svých mnohaletých pokusů ke zkoumání dědičnosti. „Jedná se o zásadní dílo počátků výzkumu genetiky a jediné dochované přímé svědectví o jeho klíčových pokusech,“ uvedla prorektorka MU a genetička Šárka Pospíšilová.
Mendelův rukopis je v opatství uložen od roku 2012. Jeho cesty na místo, kde byl sepsán, byly ale poněkud divoké a dodnes plné nejasností. Rukopis několikrát zmizel a veřejnost nevěděla, kde se nachází.
V roce 1909 byl zachráněn z koše na odpadky badatelem Hugo Iltisem. Před okupací byla vlastníkem rukopisu brněnská Přírodovědná společnost, za komunistického režimu v letech 1950 až 1980 našel azyl v zahraničí. Augustiniáni ho ukryli a uložili ve Vídni, následně v Německu. O vzácný dokument, který představuje zákony dědičnosti, bojovaly české, rakouské i německé úřady, augustiniáni jej nakonec museli v zahraničí vykoupit. V současnosti se jedná o prohlášení rukopisu národní kulturní památkou.
Americký biochemik českého původu Thomas R. Cech při prohlídce dokumentu poznamenal, že by měl být rukopis zcela přístupný. „Mendelův odkaz i tento rukopis by dnes mohl být inspirací pro mladé lidi, kteří chtějí zkoumat a pochopit přírodní zákonitosti tohoto světa,“ uvedl držitel Nobelovy ceny za chemii.