Jak ovlivňují perzistentní organické látky náš život a přírodu kolem nás? Takové bylo téma výtvarné soutěže, kterou uspořádalo Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy univerzity ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí. Jedenáct nejlepších prací z národního kola putuje do Ženevy, kde bude Českou republiku reprezentovat v soutěži Chemical Challenges, Sustainable Solutions, kterou u příležitosti 10. výročí podpisu Stockholmské úmluvy o perzistentních organických polutanech vyhlásil její sekretariát.
„Do výtvarné soutěže se zapojilo celkem 24 různých institucí z celé republiky – základní školy, střední odborné školy, gymnázia, zúčastnily se kroužky i firmy. Do soutěže tak přišlo 130 velmi pěkných prací a tak doufáme, že budou mít úspěch i ve světě,“ řekla Kateřina Šebková za Národní centrum Stockholmské úmluvy. Na samotné výstavě si pak návštěvníci mohli prohlédnout kolekci 32 oceněných prací od autorů ve věku od 7 do 19 let.
Slavnostní vyhlášení výsledků a první předávání cen se uskutečnilo již 14. prosince v Praze, ale protože na něj nemohli přijet všichni ocenění, RECETOX uspořádal ve spolupráci s Mendelovým muzeem Masarykovy univerzity výstavu oceněných prací o něco později. Součástí výstavy v bohunickém kampusu bylo i druhé slavnostní předání cen mladým výtvarníkům. „Akce se opravdu podařila, všichni ocenění měli radost výstavy i věcných cen, které do soutěže poskytlo ministerstvo. Vše navíc zaujalo i řadu lidí z různých fakult univerzity, kteří se přišli na výstavu podívat,“ uvedla Veronika Pašková z centra RECETOX.
Výstava v kampusu už sice skončila, ale pouť obrazů pokračuje dál do Ženevy na světovou soutěž. Pokud obrazy v mezinárodním klání uspějí, mohou se díla mladých českých výtvarníků dostat až do Rio de Janeira, kde se bude v červnu konat Světový summit k udržitelnému rozvoji a pak v rámci putovní výstavy cestovat dále po světě.
Další podrobnosti k soutěži na www.recetox.muni.cz