Centrum by mělo být právě takovým „kołem naukovym“ a umožnit magisterským studentům napříč právnickými obory spolupracovat s polskou akademickou obcí, získávat kontakty a rozvíjet své schopnosti a dovednosti již během studia. „V tomto směru je podstatné, že na právnické fakultě je značný zájem o Polsko, a to nejen ze strany akademiků, ale též studentů,“ míní Gabriel Kopeć, jeden z členů centra. Další ambicí spolku je zastřešit velkou část nejen akademických aktivit s polskými partnery, které již na právnické fakultě fungují, ale také iniciovat vznik nových činností. Přitom by se do česko-polských aktivit mohly zapojit i další právnické fakulty.
Centrum založili magisterští a doktorští studenti z právnické fakulty. Kromě nich organizace spolupracuje s partnerskými institucemi v Polsku, z nichž zatím nejtěsnější je spolupráce s univerzitou v Białystoku. Ačkoliv je centrum určeno především studentům, oslovit je může kdokoliv z širší veřejnosti. „Pokud se na nás někdo obrátí s jakoukoliv prosbou o pomoc při střetu s polskou právní problematikou, budeme se mu snažit pomoci,“ dodává Kopeć.
Přestože je spolek zatím v plenkách, stačil již uspořádat první konferenci Česko-polská právní komparatistika, která se uskutečnila na konci března v Brně. I když jsou si legislativy obou zemí navzájem dost podobné, rozdílů k porovnávání se najde spousta. „Jelikož je polská společnost zaměřená více katolicky než česká, je možné vidět rozdíly ve vnímání témat jako registrované partnerství, interrupce nebo eutanazie,“ vysvětluje Kopeć.