Václav Klaus se stal méně smířlivým ve svých projevech, které při různých veřejných příležitostech přednesl během svého druhého prezidentského období. Ve svých vystoupeních začal být více kritický zejména vůči EU a stávající politické reprezentaci. Zároveň ale také stále častěji předkládal vlastní řešení kritizovaných problémů a snažil se další politické hráče poučovat.
Dosluhující prezidentFormálně jsou projevy ve druhém funkčním období naléhavější a emotivnější a výrazně častěji vyznívají negativně. Plyne to z analýzy 469 Klausových projevů, kterou provedli politologové z Mezinárodního politologického ústavu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
„Zatímco v prvním funkčním období Václav Klaus zastával až na výjimky nekonfliktní postoje, ve druhém období se stal v některých tématech téměř nesmiřitelným. Změna chování může souviset s tím, že v prvním funkčním období musel vystupovat umírněně proto, aby byl volitelnější pro tehdejší volitele,“ vysvětluje politolog Miloš Gregor.
Společně se zvýšenou kritikou Klaus stále častěji předkládal alternativní postupy při řešení problémů – v závislosti na tématu až ve dvou třetinách svých vystoupení. „Ve svých závěrech a radách Klaus poměrně často cituje a odvolává se na autority z ekonomického a politického života, z nichž jednou je on sám," dodává Gregor.
Během sledovaného období 19 let se témata Klausových projevů měnila v návaznosti na aktuální dění. Díky tomu klesala četnost projevů věnovaných ODS, politické transformaci nebo komunismu poté, co se stal prezidentem republiky v roce 2003. „Výrazný nárůst naopak můžeme sledovat u projevů o Evropské unii, o níž se zároveň vyjadřuje stále negativněji," komentuje Gregor.
Výzkum sledoval proměny v tématickém zaměření, stavbě a vyznění projevů. Pozornost politologové věnovali i způsobu, jakým Klaus užívá rétorické prvky.