Cenu Nadačního fondu Neuron pro mladé vědce do 40 let dnes přebírá Pavel Plevka z institutu Ceitec Masarykovy univerzity, který se zabývá studiem struktury virů a infekce buněk. Na výzkum pikornavirů, které mohou u lidí způsobovat řadu zdravotních komplikací, od běžného nachlazení až po zánět mozkových blan, získal před třemi lety prestižní ERC grant udělovaný Evropskou výzkumnou radou.
Během tří let se Pavlu Plevkovi a jeho týmu podařilo určit strukturu lidského parechoviru. „Infekce postihuje většinou děti a způsobuje onemocnění projevující se v mírné formě jen průjmem, v těžké pak zánětem mozkových blan,“ uvedl Plevka.
Kromě struktury virů zkoumá mladý biolog také způsoby, jak viry pronikají do buněk a také to, jak se v infikovaných buňkách tvoří nové viry. „Buňky jsou poměrně složité a sledovat, jak se mění pod vlivem virové infekce, je velmi náročné. Abychom se zdokonalili v hodnocení změn, chceme nejdříve pracovat s bakteriemi, které jsou jednodušší. Nově tak studujeme, jak jsou buňky zlatého stafylokoka infikovány bakteriofágy, tedy bakteriálními viry,“ popsal další směry výzkumu Plevka.
Cenu od Nadačního fondu Neuron dnes Pavel Plevka přebírá spolu s dalšími pěti vědci v Divadle Archa v Praze. Cena Neuron pro mladé vědce je určena špičkovým českým vědcům do 40 let jako ocenění za vynikající vědecké výsledky a povzbuzení pro další práci. Ceny jsou každý rok předávány v oborech fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy, a od roku 2016 také v oboru biologie. Ocenění doprovází osobní prémie v hodnotě 250 tisíc korun.