Rozsáhlou zprávu o tom, proč lidé navštěvují webové stránky o stravování či cvičení a co jim přinášejí zveřejnili u příležitosti Safer Internet Day vědci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Z šetření mezi respondenty, kteří tyto weby sledují, mimo jiné vyplynulo, že šedesát procent z nich se nechá stránkami inspirovat v tom, co lze považovat za atraktivní.
Častěji tuto inspiraci uvádějí lidé, u kterých může existovat riziko poruchy příjmu potravy, jako je anorexie či bulimie. Přes čtyřicet procent z nich se ale po návštěvách těchto stránek cítí neatraktivně, 28 procent nespokojeně a 20 procent nezdravě.
Zkoumané typy stránek navštěvují lidé nejčastěji za účelem zdravého stravování, udržování se v kondici a zlepšení zdravotního stavu. Kvůli hubnutí na ně chodí 59 procent návštěvníků a častěji jsou to lidé ohrožení poruchou příjmu potravy.
„Jedním z cílů výzkumu bylo právě porovnání návštěvníků s tímto rizikem a těch ostatních. Odlišovali jsme je za pomoci nástroje SCOFF, což je jednoduchý a krátký dotazník, který může na riziko poruchy příjmu potravy upozornit. Zda jí respondenti skutečně trpí, musí potvrdit klinický rozhovor,“ uvedl vedoucí výzkumu David Šmahel.
Doplnil, že lidé s rizikovým chováním častěji chodí na weby o stravování či cvičení s motivací zhubnout, držet dietu, zlepšit si zdravotní stav a také získat podporu od dalších návštěvníků. Víc jich také používá aplikace pro sport nebo hubnutí.
Z celého vzorku respondentů vyplynulo, že weby lidem nejvíc pomáhají v nalezení kvalitních informací pro cvičení či sportování a až na druhém místě pro zdravé stravování. „Přes osmdesát procent lidí hodnotí jako povzbudivé, že jsou na stránkách lidé s podobnou snahou a téměř polovina z nich také dostává od dalších návštěvníků stránek nějakou podporu,“ přiblížila další výsledky výzkumnice Hana Macháčková. Na rozdíl od lidí ohrožených poruchou příjmu potravy se ostatní návštěvníci stránek cítí většinou příjemně, zdravě a spokojeně.
Výsledky studie vyplývají z dotazníků, které odborníci získali loni na podzim od 1002 respondentů, kteří stránky o stravování, dietách nebo cvičení navštěvují. Odpovídali lidé ve věku od 13 do 62 let, většina z nich byla mezi 19 a 28 lety. Přes osmdesát procent respondentů tvořily ženy.
Odborníci zkoumali návštěvníky těchto webů v rámci projektu Thinline – Tenká hranice mezi poruchou a zdravým životním stylem: Zkoumání online chování dnešních mladých lidí, který podpořila Grantová agentura ČR.