Přejít na hlavní obsah

Abeceda studenta v Austrálii

ImageA jako Asiaté. Australská velkoměsta jsou jimi doslova napěchovaná, dokonce si někdy připadáte jako v Asii. Kdo si to v rostoucí Číně může dovolit, pošle své děti získat titul do Austrálie, a kdo má dost odvahy, jde bojovat s imigračním úřadem o získání Permanent Residency. Austrálie stále pro mnoho lidí představuje naději na lepší živobytí a proud legálních i nelegálních přistěhovalců z Asie ještě neustal.
B jako baculatost. Po vzoru Ameriky se Australané s příchodem fast foodů a čokoládových koblihů pěkně zakulacují. Zatím hrozí v novinách pouze statistikami, ale když se na ulici rozhlédnete kolem sebe, víte, že se pomalu přibližuje éra vládních dotací na dietové a fitness programy.

C jako cestování. Cestování po Austrálii samotné je asi nejpříjemnější v zapůjčeném osobním autě. Dopravní infrastruktura dosahuje evropské hustoty pouze v některých oblastech, proto je lépe se na ni příliš nespoléhat.

Image
Foto: Archiv Dariny Blaštíkové


D jako dobrosrdečnost. Nejednou se mi stalo, že při prohlížení mapy na ulici mě zcela cizí lidé sami oslovovali s nabídkou pomoci. Často vás také kolemjdoucí na ulici pozdraví jen tak, občas se s vámi lidé v autobusu zapovídají prostě jen tak, dokonce i řidič autobusu je ochoten vám zastavit zcela mimo vyznačenou zastávku, když vás vidí na ni klusat. Co se týče lidí, je to vážně moc příjemná země.

E jako English. Co se týče angličtiny, už tak příjemná není. Dá to fušku zvyknout si na zcela specifický akcent a slangové a idiomatické výrazy. Na poděkování uslyšíte odpověď No worries, tvrdá fuška je hard yakka a místo See you říkají skoro všichni See ya.

F jako finance. Ani se štědrým příspěvkem od univerzity (děkuji, univerzito!) byste tady opravdu nepřežili. Jen bydlení na měsíc stojí průměrně 600 dolarů, což přepočteno na české bude něco pod deset tisíc korun. Bez práce to prostě nejde. Dobrou zprávou ale je, že ve velkých městech tu práci vždy najdete.

M jako móda. Australské sezónní oblékání ve velkoměstech je inspirováno módními časopisy. Nicméně kvůli absenci opravdových ročních období tu často narazíte na zcela veselé kombinace, jako například zimní kozačky a tílko, anebo naopak kabát a sandály.

N jako nakupování. Je příjemné zjistit, že při nakupování v supermarketu nemusíte do vozíku strkat žádné mince. Zkrátka a dobře, vozíky venku většinou stojí jen tak. Když si člověk vzpomene na Čechy, kde musíte hledat po kapsách tu správnou X-korunu, a když ji nemáte a jdete si vyměnit do pokladny, kde vám řeknou, že peníze nevyměňují, tak jste moc rádi, že vás v Austrálii této nepříjemné procedury ušetřili.

O jako orientace. Přeorientovat se na levou stranu je skutečně otázkou života a smrti. Nejen na přechodech, kde se opravdu musíte podívat na tu správnou stranu, ale také na zastávkách, kde najednou autobus přijíždí zprava a ne zleva. A nakonec na to musíte myslet i mezi regály v supermarketu, kde se všichni automaticky vyhýbají zleva, a pokud to máte zafixované jinak, koledujete si o srážku vozíků.

S jako slunce. Tak jako my ze středu Evropy za sluncem jezdíme, Australané před ním spíše utíkají. V televizi běží reklamy se sloganem: There´s nothing healthy about a tan. Všichni dobře vědí, že Austrálie dominuje celosvětovému žebříčku v počtu úmrtí na rakovinu kůže. Bez slunečních brýlí na ulici nevycházejte, stejně byste nic neviděli. A každodenní používání opalovacího krému je pro mnoho lidí samozřejmostí.

Š jako škola. Australský univerzitní systém se proti českému liší asi v převaze tutorials, tedy seminářů. V seminářích probíhá diskuse a je dovoleno „plácnout“ doslova cokoli. Nejenže můžete prezentovat zcela ojedinělý názor, aniž byste vypadali ojediněle, můžete si také postěžovat, že četba byla nesrozumitelná, anebo dokonce že vám celé téma připadá zcela absurdní. Vše je dovoleno. Co se týče zkoušek, za nejpříjemnější formu považuji open-book exams. Místo výčtu znalostí je po vás vyžadována analýza a úsudek nad četbou, kterou si smíte přinést s sebou a čerpat z ní. Je ale jasné, že kdo četbu předtím nečetl, moc toho ve dvou hodinách neusoudí.

Image
Foto: Archiv Dariny Blaštíkové.

Z jako zvířata. Pokud hrábnete trochu hlouběji do kapsy a vyjedete za hranice univerzitního kampusu, můžete v méně obydlených částech Austrálie spatřit klokany, possumy, ježury, na zcela výjimečných místech dokonce koaly anebo malé tučňáky. Některá zvířata vás ovšem budou pronásledovat, aniž byste je o to žádali. V divočině se to týká především přemnožených komárů. Říkám vám popravdě – bez dlouhých rukávů je to opravdu k zešílení. Nevyhnete se ani mouchám, které jsou třikrát drzejší a dotěrnější než ty české (no řekněte, už vám někdy česká moucha lezla pod brýle, do očí, do nosních dírek a do pusy, i když jste ji třikrát plácli?).

Přes všechny rozdíly mezi životem evropským a australským vřele doporučuji se k protinožcům vydat studovat, nebo se tam alespoň jednou jet podívat. Vážně to stojí za to.

Hlavní novinky