Přejít na hlavní obsah

Italové na gramatiku kašlou, vždycky se ale česky domluví

Letní škola slovanských studií pořádaná na Filozofické fakultě letos opět nalákala více než sto dvacet zájemců z pětatřiceti zemí celého světa. Mimo jiné přijeli Američané, Němci nebo Poláci, dokonce i jeden Iráčan. Eva Rusinová, hlavní organizátorka letní školy, je se zájmem spokojená. „Umíme studenty nalákat,“ pochvaluje si.

Jak náročné je letní školu zorganizovat?

Například dnes končí jedenačtyřicátý běh, ale pro mě začal už minulý týden ten dvaačtyřicátý. Opravdu je potřeba rok tvrdě pracovat, aby letní škola mohla vzniknout.

Odkud se studenti, kteří na školu přijedou, o ní dozví?
Přijíždějí k nám studenti, kteří se hlásí v zemích svého původu s žádostí o studium češtiny v Brně. Druhá skupina lidí jsou stipendisté Kabinetu češtiny pro cizince, což jsou naši nejlepší studenti z minulých let. Jsou tu i studenti programu Bohemicum, což je partnerský program, který máme s univerzitou v německém Regensburgu. Jezdí sem ale i samoplátci, kteří si školu našli na internetu nebo se o ní dozvěděli od přátel.

Musí cizinec, který se chce češtině na letní škole věnovat, umět dobře česky?
Nemusí umět vůbec. Naše kurzy jsou rozděleny na základě vstupního testu. Letos jsme měli dvanáct úrovní frekventantů. Máme úplné začátečníky i velmi pokročilé.

Jak se cizincům učí česky?

U každé jazykové skupiny je to jinak. Například klišé, že pro Slovany je čeština jednodušší, vůbec není pravdivé. Mají sice velmi rychlý vstup do jazyka, ale pokud dál spoléhají na to, že jsme Slované a nějak si rozumíme, pak už nemluví česky, ale slovansky. Musejí se zabývat českými koncovkami, a to už není legrace. Na rozdíl od nich má třeba Američan těžký vstup do jazyka, ale když nemá srovnání se svým jazykem, neodvozuje, jak by to mohlo být, a musí se českou gramatiku tvrdě učit. Slované si pomáhají svými slovy, což Američan nemůže.

Záleží jen na individuálních schopnostech člověka, nebo jsou při učení jazyka patrná i národní specifika?
Například Němci se perfektně naučí gramatiku, ale dostat z nich celou větu bývá problém. Naproti tomu Italům je gramatika ukradená, ale domluví se o čemkoli a kdykoli. Záleží tedy i na přístupu k jazyku.

Co všechno je náplní kurzů letní školy?
Je to každodenní pětihodinová výuka. Na kurzy navazují cvičení výslovnosti, semináře, besedy, přednášky a večer se promítají filmy. Ráno přijdou studenti na devět, a pokud si vyberou celodenní program, jsou ve škole do půl desáté večer, učí se i v sobotu, jezdíme také na exkurze.

Hlavní novinky