Přejít na hlavní obsah

Ind v Brně: Moje zkušenosti ze studia na MU

AnotaceIndictiStudentiJmenuju se Nagender Reddy Panyala a pocházím z Hajdárábadu v Indii. Můj rodný jazyk je telugu. Do Evropy a zvláště do České republiky jsem zamířil, abych se více vzdělával a protože jsem se dozvěděl o zdejším vysokém standardu vzdělávání. Jako svého školitele jsem si vybral profesora Josefa Havla z ústavu chemie Přírodovědecké fakulty, protože vydává mnoho publikací v oblasti, která mě zajímá.

Chtěl jsem ale nejen studovat doktorát, ale také vydělat nějaké peníze, abych podpořil svoji rodinu v Indii. Zjistil jsem ovšem, že je těžké sehnat jakoukoliv práci bez znalosti českého jazyka. Na univerzitě je nicméně atmosféra úžasná. Máme přístup ke všem událostem v našem výzkumném poli a profesor Havel mě velmi podporuje a motivuje. Zatím jsem se podílel na několika projektech, publikoval pět článků a zúčastnil se tří mezinárodních konferencí. Také jsem dostal cenu v chemické sekci pro nejlepší doktorské studenty na Přírodovědecké fakultě.

Poprvé na lyžích
Nejsem zvyklý na takový typ klimatu, jaký vládne v Česku, a zima je pro mě otřesná. Na druhou stranu jsem byl profesorem Havlem pozván do Jizerských hor, kde mě a mého kolegu Sachina jeden den učil jezdit na běžkách. Byla to úžasná zkušenost – podařilo se mi ujet dvanáct kilometrů.
Z Indie až do Jizerských hor. Dva indičtí studenti Masarykovy univerzity poprvé v životě viděli sníh a hned se postavili na lyže. Foto: Josef Havel.
Z Indie až do Jizerských hor. Dva indičtí studenti Masarykovy univerzity poprvé v životě viděli sníh a hned se postavili na lyže. Foto: Josef Havel.

Jiná země, jiný mrav
Navštívil jsem také s dalšími zahraničními studenty Moravský kras. Česko má skutečně bohatou kulturní tradici. Zdejší zvyky jsem poznal třeba minulé Vánoce, které jsem strávil u svého českého kolegy doma. Další zajímavou zkušeností je pro mě pití piva. Byl jsem už mnohokrát pozvaný do hospody a mým oblíbeným pivem se stala Plzeň.

Lidé v Brně jsou slušní a milí a mají dobrý smysl pro humor, a i když jsou často spíše konzervativní, jsou inteligentní a kreativní. Bohužel já i jiní indičtí studenti jsme se v Brně setkali s rasismem. To je pro mě těžké pochopit.

Životní styl v Česku mě ale velmi ohromuje. Morální hodnoty a rodinné vztahy jsou podobné jako v mé rodné zemi – lidé třeba hodně času tráví s rodinou. Ovšem způsob života je dost odlišný od naší kultury.

Hlavní problém je tu jazyk. Na začátku jsem nevěděl, jak si koupit základní věci jako jídlo a jak s lidmi komunikovat. Znal jsem jen slovo „rýže“, což je hlavní potrava u nás v Indii. Říkal jsem jenom to slovo a domlouval se rukama, abychom si porozuměli. Naštěstí jsou zdejší lidé milí a hodně mi pomáhali.Teď se učím česky a užívám si života ve společnosti s jinou kulturou a tradicí. Po skoro dvou letech se mi ale hodně stýská po domově a rád bych se během této zimy domů zase podíval.

Nagender Reddy Panyala,
student oboru analytická chemie

Postřehy ze života v České republice
- Lidé v Česku jsou přátelští, mají rádi legraci a opravdu skvěle vypadají. Z Indie jsem hodně zvyklý na davy, ale Česko je malá země a obyvatel má málo. Překvapilo mě, jak jsou různé veřejné budovy nebo tramvaje prázdné. Všiml jsem si také, že je tu vidět velmi málo dětí ve srovnání s dospělými. Mám také pocit, že je tu daleko víc děvčat než kluků.
Profesor Josef havel z ústavu chemie Přírodovědecké fakulty se svým doktorskými studenty. Foto: David Povolný.
Profesor Josef havel z ústavu chemie Přírodovědecké fakulty se svým doktorskými studenty. Foto: David Povolný.

- Líbí se mi klima v Česku, protože není tak horké jako u nás doma. Počasí se mění denně od deště přes horko po zimu. To je zajímavé. Poprvé v životě jsem zde také viděl v únoru sníh. Překvapilo mě to, ale bylo to moc příjemné.

- Brno mě udivilo svou čistotou a tím, jak tu na čistotu lidé dbají. Je to opravdu pěkné město s dobrou infrastrukturou a veřejnou dopravou, jen ulice mi připadají trochu úzké.

Sachinkumar D. Pangavhanein

Hlavní novinky