Přejít na hlavní obsah

Nelíbí se mi, když se studenti musí něco učit zpaměti

anotace_Jamie.jpgJamie Rubbi-Clarke pochází z Velké Británie a na Fakultě sociálních studií MU studuje poslední ročník programu European Politics. O jeho dojmy z tohoto studijního programu jsme jej požádali v krátkém rozhovoru.
Jamie Rubbi-Clarke  pochází z Velké Británie a na Fakultě sociálních studií MU studuje poslední ročník programu European Politics. Foto: Ondřej Ženka.
Jamie Rubbi-Clarke pochází z Velké Británie a na Fakultě sociálních studií MU studuje poslední ročník programu European Politics. Foto: Ondřej Ženka.
Jak byste zhodnotil program European Politics?

Jedná se o dobře sestavený studijní program, který se snaží rovnoměrně pokrýt různé oblasti. Studenti jsou povzbuzováni k samostatnému studiu a výzkumu, přednášející jsou většinou mladí, entuziastičtí, mají bohaté znalosti ve svém oboru, jsou přístupní. Vzhledem k tomu, že jde o nový studijní program, je zde také vstřícnost k diskusím o programu mezi studenty a vyučujícími a ochota provést změny na obou stranách za účelem zvýšení kvality programu.

Jaký je hlavní rozdíl mezi studiem ve Velké Británii a v České republice?
Styl výuky je v České republice stále velmi odlišný od USA a západních zemí. Zde se klade větší důraz na to, aby se student naučil něco zpaměti, méně se přihlíží k tomu, zda student danému tématu porozuměl. V Británii se studenti více věnují práci na projektech a ve skupině, důraz je kladen na „know how“ uplatnitelné při řešení budoucích problémů. Zdá se mi, že britský systém se v posledních letech změnil a více se snaží přizpůsobit trhu práce. V Británii je výuka zpětnovazebním procesem. Místo aby učitel přednášel látku, jsou studenti povzbuzováni k diskusím o tématu s ostatními studenty i vyučujícím tak, aby přišli se svými vlastními myšlenkami.

Jaké jsou plusy a mínusy studia na FSS MU?
FSS se zdá být ambiciózní a progresivní fakultou s mladými zaměstnanci plnými nadšení. Nová budova je samozřejmě působivá a pro potenciální studenty atraktivní. Je příjemné být součástí instituce, která má doma i v zahraničí dobrou reputaci a která se, doufejme, v zahraničí ještě více zviditelní. Věřím, že vyučující a výzkumníci na FSS MU jsou vynikající, a jsem rád, že jsem dostal příležitost s nimi pracovat. Na druhé straně mám silné výhrady proti způsobu výuky, kdy se student musí učit látku zpaměti. Domnívám se, že v terciárním vzdělávání to nemá co dělat. To ovšem naštěstí není až tak velkým problémem programu European Politics.

Jste v kontaktu s ostatními studenty programu i mimo výuku?
V ročníku jsme nyní jen čtyři. Začalo nás sice pět, ale jeden z nás odjel studovat do Vídně, jiná studentka se zase přestěhovala do Prahy, ale stále je ještě zapsána v programu. Takže v Brně jsme zůstali jen tři a čas od času se setkáváme i mimo výuku. Také se společně učíme, takže se známe poměrně dobře. Naše řady bývají čas od času posíleny studenty na Erasmu. Pro nikoho z nás tří však na rozdíl od těchto studentů není Česká republika novým prostředím. Než jsme se zapsali ke studiu na FSS, strávili jsme tady rok či dva, takže se známe dobře jak navzájem, tak zde máme jiné vazby a známé. Proto také na rozdíl od jiných zahraničních studentů netrávíme tolik času společně.

Hlavní novinky