Přejít na hlavní obsah

MU nabízí zahraničním studentům Program evropských studií

anotace_upravena_Welcome_Pa.jpgCentral European Studies Program (CESP) je interdisciplinárním programem, který je určen pro zahraniční studenty posledních ročníků bakalářských či magisterských programů. Semestrální kurzy CESP jsou vyučovány v angličtině na FSS, FF a ESF a zahrnují témata sociální, ekonomická, politická a kulturní, týkající se střední Evropy a České republiky s důrazem na konec dvacátého století a změny, jimiž prochází Evropa na počátku 21. století.

„O podobném programu jsme začali uvažovat již v roce 1999, protože jsme si uvědomovali, že univerzita potřebuje předměty, které by mohla nabídnout zahraničním studentům,“ říká Don Sparling, vedoucí Centra zahraničních studií (CZS), které program koordinuje. V roce 2000 program formou individuálních konzultací absolvovala první, americká studentka. „Program jsme původně vymysleli především pro Američany, protože ti jsou zvyklí jeden semestr svého amerického studia absolvovat v cizině a platit si za něj, CESP se však nakonec ukázal vhodný také pro studenty programu Socrates-Erasmus,“ říká Sparling. Tito studenti mohou navštěvovat kurzy CESP zcela zdarma za předpokladu, že nejsou plně obsazeny, což se zatím nestává, neboť v průměru se do semestrálního programu CESP přihlásí pět až sedm platících, většinou amerických studentů. Někteří z nich zůstávají celý rok.

Cena programu za jeden semestr (15 týdnů) je $5 560 a kromě učebních materiálů a školného je v ní zahrnut také program během orientačního týdne, ubytování, strava i vícedenní exkurze na místa jakými jsou Vídeň, Praha, Bratislava, Budapešť či Krakov. Studentům univerzit, s nimiž má MU bilaterální dohody, stejně jako studentům ze střední a východní Evropy a zemí bývalého Sovětského svazu může být poskytnuta v rámci programu sleva. „Doposud jsme měli čtyři nebo pět studentů z východní Evropy. Studium však většinou pro tyto studenty není atraktivní, protože za tytéž peníze mohou v některých zemích absolvovat celý studijní program,“ říká Sparling. V tomto akademickém roce nabízí CESP studentům kurzy jakými je Kulturní antropologie post-socialismu, Ekonomické aspekty tranzice, Změny politických a sociálních identit ve střední Evropě v éře po studené válce, Moderní české divadlo, Český film, Český jazyk a podobně. „Předměty si studenti vybírají libovolně, musí však dbát na to, aby získali tolik kreditů, kolik požaduje jejich domácí univerzita,“ podotýká Sparling.

S každým rokem stoupá počet zahraničních studentů, kteří přijíždějí na Masarykovu univerzitu. Ještě před začátkem semestru pořádá Centrum zahraničních studií pro tyto studenty několik uvítacích akcí. Na snímku společenské setkání, který se uskutečnil v podvečer 7. února v atriu na Fakultě sociálních studií a kterého se mimo jiné účastnili i studenti programu CESP. Foto: Ondřej Ženka.
S každým rokem stoupá počet zahraničních studentů, kteří přijíždějí na Masarykovu univerzitu. Ještě před začátkem semestru pořádá Centrum zahraničních studií pro tyto studenty několik uvítacích akcí. Na snímku společenské setkání, který se uskutečnil v podvečer 7. února v atriu na Fakultě sociálních studií a kterého se mimo jiné účastnili i studenti programu CESP. Foto: Ondřej Ženka.

Studenti mají samozřejmě přístup do knihovny, v níž CZS nashromáždilo anglicky psané knihy tematicky se vztahující ke Střední Evropě. Kolem 1700 svazků na hřbetu označených nápisem CESP je k dispozici všem studentům MU na FSS, FF i ESF. „Lze zde objevit i takové skvosty jako publikaci z roku 1938/1939 pojednávající o Mnichovské dohodě,“ říká Sparling. V současné době CZS připavuje seznam knih, který by měl být přístupný on-line. Studenty láká program CESP a studium na MU také díky pozici města Brna. Není divu, neboť CZS propaguje Brno jako město, které díky své pozici poskytuje ideální příležitost pro cestování do dalších středoevropských měst. Propagace programu probíhá především na úrovni kontaktů se zahraničními univerzitami, které jsou navazovány během mezinárodních konferencí. „Na základě zkušenosti z CESP jsme ve spolupráci s univerzitou v Torontu, která má své letní školy například v Madridu či Hong-kongu, také vytvořili menší obdobu programu CESP – Středoevropskou letní školu v Brně,“ dodává Sparling.

CESP je příležitostí rovněž pro vyučující. V roce 2000 si většina vyučujících v programu CESP nebyla jista tím, zda zvládne vyučovat v angličtině. „Zvlášť na Ekonomicko-správní fakultě však během tří let vyučování kurzu o transformaci české ekonomiky, získali učitelé takovou praxi, že pět z učitelů tohoto předmětu si otevřelo vlastní specializované předměty v angličtině, které nyní nabízejí studentům programů Socrates-Erasmus,“ říká Sparling.

Hlavní novinky