Přejít na hlavní obsah

V Bruselu potřebujete peníze a jazyky, shodují se stážisté

Tři studenti, kteří se úspěšně zúčastnili výběrového řízení na stáže a v současné době pracují v Evropské komisi či v Radě EU, odpovídali na naše otázky:
1. S jakým očekáváním jste do Bruselu odjel(a)? Co vás zde nejvíce překvapilo?
2. Jaká je náplň vaší práce? Jak byste ohodnotil(a) pracovní prostředí?
3. Jak hodnotíte život v Bruselu?
4. Co byste poradil(a) budoucím stážistům?

Lenka Bočková, absolventka MZLU v Brně

LenkaBockova.jpg
1. Odjela jsem s očekáváním, že zlepším svou francouzštinu. Brusel je však natolik multikulturní, že ani nemám pocit, že jsem ve frankofonní zemi. Slyšet zde můžete všechny evropské jazyky.
2. Má práce je převážně administrativní. Pracuji na DG RELEX K/6, kde mám na starosti administrativní přípravu školení pro delegáty a diplomaty. Výhodou je možnost se těchto školení účastnit, takže naštěstí nesedím jen v kanceláři.
3. Brusel je velmi drahé město, s tím je nutné počítat. Stážisté v Evropské komisi mají pevně stanovené stipendium 950 euro měsíčně. Na začátku je nezbytné mít vlastní úspory, neboť první stipendium dostáváte až na konci měsíce. První měsíc se také koná spousta seznamovacích večírků a to také něco stojí.
Rozhodně nedoporučuji jezdit načerno veřejnou dopravou. První setkání s revizorem stojí asi osmdesát euro, druhé však téměř dvě stě!
4. Radím všem zájemcům, přihlaste se rychle, protože čím déle budete čekat, tím více se o stážích v Bruselu bude vědět, tím více uchazečů se bude hlásit a tím těžší bude dostat se na stáž!

Milena Čechová, absolventka FF MU a Diplomatické školy v Madridu
MilenaCechova.jpg
1. Odcházela jsem do Bruselu, abych se seznámila s praktickým chodem Rady EU. Chtěla jsem poznat, jak tato velká evropská instituce funguje, jak probíhá činnost pracovních skupin a práce v COREPER.
2. Pracuji na DGF Tisk, Komunikace, Protokol. Mojí hlavní pracovní náplní je zpracovávání požadavků na přístup k dokumentům Rady. Stává se, že si zde lidé občas pletou Slovensko se Slovinskem, slovanské jazyky jsou pro většinu z nich velkou neznámou.
3. Co se týče finančních prostředků, dostávám grant ve výši devět set euro, který stačí na pokrytí životních nákladů. Řada stážistů má praxi v Radě jako součást svého studia a pracuje zde zadarmo.
4. Je výhodné získat již před absolvováním stáže základní informace o fungování EU, nejlépe v nějakém kurzu, jehož absolvovaní doložíte certifikátem. Každý jazyk je samozřejmě výhodou. Mimo angličtiny a francouzštiny potřebuji němčinu pro práci s tiskovým oddělením, španělštinu při zpracování některých žádostí, občas dokonce využívám i češtinu.

Luděk Pestr, absolvent PrF MU

PL_foto_resize.jpg
1. Pro nezasvěcené může být překvapením, že aktivita potřebná k přijetí na stáž nebyla nijak časově ani administrativně náročná, ačkoliv samotné výběrové řízení trvá přes čtyři měsíce.
Po pracovní stránce mě toho příliš nepřekvapilo, EK funguje podobně jako například ministerstva či ústřední správní úřady v Česku. Osobně mě snad zaskočila menší preciznost v běžném životě – v restauracích, v hromadné dopravě, ale zejména na místních úřadech. Na druhou stranu člověk znalý poměrů v Itálii či Španělsku se tady bude cítit jako ryba ve vodě.
2. Pracuji v DG Competition, který je v podstatě obdobou českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Byl jsem přidělen na oddělení, které se zabývá kontrolou fúzí. Moje práce pak zahrnuje širokou škálu činností – od jednodušších administrativních úkonů, ty zatím převažují, až po řešení složitějších právních problémů.
3. Poněkud znepokojivým jevem poslední doby je narůstající drobná kriminalita. Před nedávnem tady dokonce došlo v podchodu hlavního vlakového nádraží k loupežné vraždě, ale v žádném případě bych nechtěl šířit paniku. Několik kolegů však již přišlo o své doklady a peněženky díky šikovnosti místních kapsářů.
4. Mám pocit, že jako člověku s určitými pracovními zkušenostmi mi tato stáž čistě po pracovní strance zřejmě nedá tolik jako například studentovi nebo čerstvému absolventovi. Na druhou stranu ostatní aspekty stáže, tedy nepochybné jazykové zdokonalení či získání jiného kulturního a společenského rozhledu, tuto případnou vadu na kráse bezpochyby plně vyváží.


Hlavní novinky