Česká republika je již dva roky členem Evropské unie. Občanům to mimo jiné přináší možnost přihlásit se na stáž u některé z evropských institucí. Co stáže obnášejí? Jak se přihlásit a co od nich očekávat?
Evropská komise (EK), Rada EU, Evropský parlament či například Výbor regionů nabízejí zájemcům možnost strávit pět měsíců jako pomocný úředník pro administrativní nebo tlumočnickou činnost. „Stážisté se naučí pracovat v mnohonárodní organizaci, obeznámí se s jejími procedurami a podílejí se na jejím každodenním chodu – zúčastňují se jednání, připravují drafty dokumentů či celé prezentace, pomáhají v přípravách studií a analýz,“ popisuje pracovní náplň šéfka Kanceláře pro stáže, Annemarie Bruggink. V současnosti probíhá příjem přihlášek na období březen až červenec 2007, který skončí prvního září 2006.
Jelikož Centrum zahraničních studií (CZS) informace o těchto stážích nenabízí, potenciální uchazeči si je musí vyhledat sami na stránkách www.europa.eu.int/comm/stages/. „Není v našich silách nabízet pracovní stáže mezinárodních organizací, zprostředkováváme zejména studijní pobyty,“ vysvětluje Veronika Camacho z CZS. Informace o stážích začalo uveřejňovat také Stálé zastoupení ČR při EU, a to na svých stránkách www.czechrep.be v sekci Kariéra.

Stáže v Evropské komisi trvají pět měsíců a vybrat si můžete z termínů březen až červenec a říjen až únor. V současnosti EK přijímá přihlášky pro jaro 2007.
Ze všech přihlášených je následně vybráno dva a půl tisíce kandidátů, z jejichž jmen se vytvoří Modré stránky, tedy seznam, ze kterého si již jednotlivá oddělení vybírají podle svých potřeb. „Někteří zájemci vyvíjí Evropskou komisí tolerované lobby, kdy na generální ředitelství, o které mají zájem, zasílají své diplomové, doktorské či disertační práce, odborné články, případně několikrát toto ředitelství osobně navštíví,“ popisuje výběr Luděk Pestr, absolvent Právnické fakulty MU. Čechů se hlásí kolem dvou stovek ročně, vybráno bývá asi třicet z nich. V současné době je v Bruselu dvanáct českých stážistů.
Již ve své přihlášce musí kandidáti vyplnit, které z mnoha generálních ředitelství (DG) v rámci Evropské komise preferují. Většina stáží probíhá v Bruselu, pouze několik generálních ředitelství se nachází v Lucemburku. „Tento systém je poměrně složitý. Já například pracuji v DG RELEX K/6. Každé DG se dělí na jednotlivé direktoráty, které se označují písmeny, a ty pak ještě na jednotlivé útvary (units), ty se označují čísly. RELEX pak znamená relations externes, tedy vnější vztahy unie. DG RELEX K/6 označuje výbor, který se stará o výměny, školení, protokol a diplomatické otázky týkající se členských států,“ popisuje systém EK Lenka Bočková, absolventka Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Každému stážistovi je přidělen odborný školitel, který jej zaškolí a následně kontroluje. Praktikanti získávají stipendium, jehož výše se u jednotlivých institucí liší, v EK pro rok 2006 činí devět set padesát euro na měsíc. To však stačí pouze na pokrytí životních nákladů.