Od roku 2007, kdy transformací programů Socrates a Leonardo došlo ke vzniku nového programu celoživotního učení (LLP), se studentům nabízí možnost vyjet prostřednictvím programu Erasmus nejen na klasický, takzvaný studijní pobyt, ale nově také na pracovní stáž.
Pracovní stáže se mohou zúčastnit studenti bakalářského, magisterského i doktorandského studia na MU. Stáže mohou probíhat ve všech zemích zapojených do programu Erasmus (tedy v členských zemích EU, Švýcarsku, Norsku, Lichtenštejnsku, Turecku a na Islandu) a jejich délka je minimálně tři a maximálně dvanáct měsíců. Uskutečnit se musí v podniku, přičemž termín „podnik“ je definován vskutku široce. Může se jednat o subjekt jak z veřejného, tak i ze soukromého sektoru, neziskovou organizaci, výzkumné centrum, školicí středisko, fakultní nemocnici atd. Jediným omezením je, že stáže se nesmějí uskutečnit v institucích Evropského společenství, organizacích spravujících programy EU a národních diplomatických misích v zahraničí.
Student musí v zahraničním podniku pracovat na plný pracovní úvazek, za což mu plyne grant, který se pohybuje v rozmezí 400–800 eur na měsíc (dle životních nákladů v dané zemi). Ze strany hostující zahraniční organizace mu může být poskytována také mzda, přičemž nárok na stipendium ze strany MU tímto nezaniká. Pracovní stáž musí být uznatelná v rámci studijního programu studenta a následně tedy studentovi uznána buď přidělením kreditů, nebo uvedením stáže v dodatku k diplomu. Stáž si student vyhledává a zajišťuje sám, výběr vhodné organizace je ovšem samozřejmě potřeba konzultovat s katedrou, která následně potvrzuje jak výběr organizace, tak i plán praxe.
V případě, že by student chtěl na pracovní stáž vyjet v následujícím akademickém roce 2008/2009 (který začíná již v červnu 2008 – stáž se tedy může uskutečnit i během prázdnin), musí do 29. 2. 2008 na CZS předložit následující dokumenty:
1) potvrzení o dojednání stáže, kde musí být uveden název hostující organizace, jméno studenta, délka stáže a období, ve kterém se stáž uskuteční,
2) potvrzený training agreement – pracovní plán stáže potvrzený studentem, katedrou a odpovědným zástupcem hostující zahraniční instituce (ke stažení na http://czs.muni.cz),
3) motivační dopis (není nutný u studentů, u nichž je praxe součástí studijního programu) a
4) potvrzení o jazykové vybavenosti (stačí výpis z ISu o jazykové zkoušce na MU).
V případě, že student předloží výše uvedené dokumenty, má v podstatě zaručeno, že na stáž bude vybrán a že získá stipendium. Není totiž dán limit v počtu studentů, kteří se mohou stáže v jednom akademickém roce zúčastnit.
Vzhledem k požadavkům, které jsou naprosto minimální, se tak studentům nabízí jedinečná příležitost, jak velice jednoduchou cestou získat až roční praxi v zahraničí, zdokonalit se v jazyce a rozšířit své kompetence.
Bližší informace o programu:
Tamara Muchová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
54949 3761 (upřednostněn je telefonický či osobní kontakt)