Přejít na hlavní obsah

Velebný: Výzkum má sloužit lidem

Vladimír Velebný odešel z akademického výzkumu do úspěšné praxe.

Spolumajitel společnosti Contipro Vladimír Velebný.

Vladimír Velebný vystudoval na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity biochemii. Dlouhá léta působil v akademickém výzkumu, těsně po sametové revoluci ale opustil laboratoře lékařské fakulty v Hradci Králové a s kolegou založil společnost Contipro. Firma dnes patří k předním světovým výrobcům kyseliny hyaluronové, která se využívá v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu.

Podnikání jste rozjel už v roce 1990. Nebavila vás práce ve výzkumu nebo jste spíš ucítil velkou příležitost uspět v začínající tržní ekonomice?
Práce ve výzkumu mě bavila, ale chtěl jsem věci dotáhnout až do konce a ne zůstat trčet někde na půli cesty. Vadilo mi, že se napsala zpráva z výzkumu, vydala publikace a dál se s výsledky naší práce nic nedělo. Proto jsem hledal možnosti, jak výsledky výzkumu realizovat. Nakonec se podnikání stalo jediným možným způsobem.

Začínal jste výrobou výživových doplňků pro sportovce a nyní vaše firma patří mezi přední světové producenty kyseliny hyaluronové. Proč jste začal vyrábět právě tuto látku?
Byla to dlouhodobá záležitost. Už na lékařské fakultě v Hradci Králové jsem zkoumal kolagen, elastin a právě kyselinu hyaluronovou. Bylo to někdy v roce 1986 a z analýz vyplývalo, že tahle látka má ohromný potenciál pro regenerativní medicínu. Zprvu sice fakulta projevila o její využití zájem, posléze se ale k celému záměru otočili zády. Hledal jsem tedy jinde.

Jak složité bylo tenkrát začínat a jak se za dvacet let změnila společnost? Mají lidé s novými nápady a chutí něco vytvořit skutečně šanci jednou vybudovat podobný holding, jako je ten váš?
Tenkrát byla doba v mnoha ohledech jiná. Bylo tu veliké nadšení. Podnikání každý přál. Nebyly tu aféry, zpronevěry nebo dnešní nedůvěra. V tom ohledu to bylo fantastické. Mohl jsem přijít do banky s podnikatelským záměrem shrnutým na necelou jednu stránku a získat peníze na rozjezd. Na druhou stranu ten, kdo má dobrý nápad a opravdovou chuť se do byznysu pustit, má dnes mnohem lepší pozici. Může využít řadu zdrojů financí, z nichž část často nemusí ani vracet zpět. Snadno sežene prostory v technologických centrech nebo firemních inkubátorech, které na podobné lidi čekají. Je tedy více příležitostí a lepší podmínky. Jen s obecnou náladou ve společnosti je to možná horší.

Proč jste založili firmu v Dolní Dobrouči? Většina podnikatelů se spíš stahuje k větším centrům, ať už kvůli dopravní dostupnosti nebo pracovní síle.
Prvním impulzem byl záměr zůstat v regionu. Mám Orlické hory moc rád, žije tu část mé rodiny a prostě se mi tu líbilo. Života ve velkém smradlavém městě jsem už měl plné zuby. Pochopitelně rizika tu byla, ale ukázalo se, že to má i nesporné výhody. Prostory pro podnikání tady byly za třetinu toho, kolik by stálo srovnatelné zázemí na periférii Hradce Králové, a peníze tenkrát nebyly. Navíc jsme věděli, že když budeme dělat kvalitní věci, tak kvalitní lidi časem přitáhneme. A to se nám naštěstí daří. Přesto se stále setkávám s kritikou místa, kde sídlíme. Podle mého názoru i z dlouholeté zkušenosti však není vůbec důležité, kde jsem, ale co umím.

Vystudoval jste biochemii na Masarykově univerzitě a poté působil na lékařské fakultě v Hradci Králové. Pomohly vám znalosti a zkušenosti z těchto míst při vašem podnikání?
K byznysu vedla až práce na lékařské fakultě. Na druhou stranu díky vzdělání a tomu, že jsem od prvního ročníku na Masarykově univerzitě působil jako pomocná vědecká síla a prošel si velkou laboratorní praxí, bylo na čem stavět. Z obecného přírodovědného základu čerpám dodnes.

Vaše společnost se hodně zaměřuje na výzkum, vystačíte si sami, nebo i v této oblasti spolupracujete s univerzitami či jinými vědeckými institucemi?
Nikdo si nevystačí sám. Spolupráce je naprostá nutnost. Univerzita potřebuje průmysl stejně jako průmysl potřebuje aplikovaný i základní výzkum. Je to samozřejmost – ale je asi pravda, že v České republice to tak vždy nevypadá.

Mnoho firem si na použitelnost absolventů středních i vysokých škol v praxi stěžuje. Souhlasíte s nimi?
Bohužel je to pravda. Studenti nejsou vychovávaní tak, že by měli dál fungovat například ve firmě. Lidé z akademického či univerzitního prostředí často nemají ponětí o tom, jak vypadá výzkum, který má mít konkrétní použitelný výsledek. Nemá-li základní představu o fungování aplikovaného výzkumu učitel, nemůže ji pak předávat svým žákům.

Je to důvod, proč vaše společnost studenty podporuje?
Prvotním impulzem byla pochopitelně snaha získat nové síly pro firmu. V současné době ale máme programy rozvoje vědy nejen pro vysokoškoláky a doktorandy, ale i pro středoškolské studenty, u kterých může být pro firmu těžké vidět rychlou výhodu. Děláme to proto, že cítíme zodpovědnost za region. Nechceme, aby zůstal na okraji zájmu. Myslíme si, že v dnešní době je zbytečné nechat talenty odcházet do velkých měst. Proto podporujeme rozvoj přírodních věd už na gymnáziích. Snažíme se nejenom přitáhnout ty nejlepší z celé republiky k nám, ale zároveň i podpořit mladé lidi v našem okolí. Věříme, že v dlouhodobém pohledu to smysl má, i kdyby nakonec nešli pracovat k nám.

Jak vidíte budoucnost vaší firmy?
Myslím si, že naše firma by se měla dál vyvíjet v oblastech tkáňového inženýrství a regenerativní medicíny. Chtěli bychom se zaměřit na výzkum a výrobu nosičů pro řízené uvolňování aktivních látek při léčbě a také na zařízení pro nanotechnologie. Už jsme vyvinuli vlastní zařízení na výrobu nanovláken.

Hlavní novinky