Absolventka Masarykovy univerzity Kateřina Tučková spoluorganizuje festival Meeting Brno. Úspěšná spisovatelka a kurátorka v rozhovoru na Novinkách.cz mluví o historii Brna a uprchlické krizi – tématech, které se prolínají festivalem, jehož partnerem je i Masarykova univerzita.
Stojí tyto změny i za vznikem akce Meeting Brno, kterou spoluorganizuješ?
Bezpochyby. Začalo to Rokem smíření, který inicioval Petr Kalousek. Tehdy se udála nečekaná věc – totiž že se magistrát omluvil obětem, které zemřely během brněnského pochodu smrti na konci května 1945. Zážitek pietního gesta v podobě pochodu od hromadného hrobu v Pohořelicích až na brněnské Mendelovo náměstí, kde primátor Petr Vokřál společně s arcibiskupem Vojtěchem Cikrlem oficiálně vyhlásili Deklaraci smíření za účasti rakouského a německého velvyslance, zástupců rodin, které tehdy Československo musely opustit, a téměř tisícovky Brňanů, byl velice emotivní.
To, co vzniklo Rokem smíření, jsme se pak rozhodli uchovat a dále s tím pracovat. Zrodil se Meeting Brno, během kterého by se měla jedinečná brněnská historická zkušenost každoročně připomínat a zároveň i diskutovat v kontextu s nějakým aktuálním tématem. To se letos nabídlo samo: všichni z organizačního týmu se zabýváme uprchlickou otázkou, ve které jde vlastně o podobnou zkušenost, jakou zažily milióny lidí v roce 1945 – o ztrátu a znovunalézání domova.
Myslíš, že tvůj román Vyhnání Gerty Schnirchk uskutečnění Roku smíření napomohl?
Ta myšlenka žila už před tím, než jsem tu knížku napsala, ale můj román a jeho následná adaptace v HaDivadle asi dokázaly zprostředkovat prožitek odsunu širšímu publiku.
Celý rozhovor najdete na tomto odkazu.