Ve čtvrtek 23. června byly v Hudebním sále Buquoyského paláce předány vědecké ceny udělované Velvyslanectvím Francie v České republice. Akci předsedal Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii, Jean Tirole, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, Thomas Ebbesen, nositel Kavliho ceny za nanotechnologii a francouzský velvyslanec Alexis Dutertre.
Soutěže se zúčastnilo celkem 50 uchazečů mladších 33 let, které nominovala vysoká škola nebo Akademie věd na základě kvality jejich výzkumné práce v rámci doktorského studia. O výsledcích rozhodovalo 6 komisí složených z 37 českých a francouzských profesorů a vědců. Po dvou uplynulých letech, kdy se se z důvodu celosvětové zdravotní krize všechny soutěže konaly prostřednictvím videokonference, se letos všechny soutěže mohly konat prezenčně.
Velvyslanectví ve spolupráci s partnerskými organizacemi udělilo celkem 18 cen, přičemž v této mezinárodní soutěži významně zabodovali i čtyři studenti Masarykovy univerzity.
V kategorii Medicína získala Albert Schweitzer Prize 2022 absolventka Lékařské fakulty (Všeobecné lékařství) a doktorského studijního programu Neurovědy Magda Horáková.
V kategorii Počítačové vědy a informatiky získal Joseph Fourier Prize 2022 Valdemar Švábenský, student Fakulty informatiky MU a doktorand v oboru Informatika.
Cena Gallica, udělovanou nejlepším tezím doktorandských disertačních prací obhájených studenty kateder francouzského jazyka a literatury v České republice získal absolvent Filozofické fakulty MU (Humanitní studia, Učitelství pro střední školy) a doktorského studijního programu Filologie Jaroslav Stanovský.
Třetí místo v kategorii Chemie a cenu Jean-Marie Lehn Prize 2022 obdržel Dominik Madea, student doktorského programu Chemie na Přírodovědecké fakultě MU.
Tři nejlepší soutěžící v každé kategorii obdrželi od partnerských organizací finanční odměnu. Výherci první a druhé ceny pak od francouzské ambasády získají stipendium, které jim umožní strávit měsíční výzkumný pobyt ve francouzské laboratoři podle vlastního výběru.