Přejít na hlavní obsah

Mise naděje získala na pedagogické fakultě 77 dárců

Neodmyslitelnou součástí Masarykovy univerzity jsou studentské spolky. Jedním z nich je spolek Mise naděje, jehož posláním je pomáhat těm, kdo si sami pomoci nemohou.

Nábor do registru dárců kostní dřeně v Galerii RUV na pedagogické fakultě.

Mise naděje vznikla v roce 2013 a o další dva roky později spolek získal celostátní ocenění Gratias Tibi, vyhrál mezi 233 dalšími projekty z celé České republiky v kategorii mladých lidí do třiceti let. Kromě toho byli jeho představitelé nominovaní na řadu dalších cen. Nyní působí v mnoha oblastech, jeho členové doučují děti v dětských domovech, pomáhají dětem s autismem při hledání asistentů přes webový portál, pořádají kreativní dílny pro děti v nemocnici a odeslali už přes 16 tisíc pohlednic do domů pro seniory.

Nově také podle ředitele Daniela Vodrážky pořádají arteterapii pro děti v Dětské nemocnici FN Brno nebo organizují koncerty pro nemocnice a domovy pro seniory. Spolek má dohromady 250 aktivních dobrovolníků, mezi něž patří z velké části studenti. Zároveň je jediným čistě dobročinně založeným, apolitickým studentským spolkem v ČR. „Studentům nabízíme nejen smysluplné trávení volného času s podobně smýšlejícími lidmi a zajímavou položku do životopisu, ale i možnost praxe například v rámci některého z předmětů zaměřeného na dobrovolnictví za kredity,“ sdělil Daniel Vodrážka.  

Na konci února pořádal studentský spolek Mise naděje ve spolupráci s pedagogickou fakultou zápis do registru dárců kostní dřeně. Po náboru vstoupilo do databáze dárců kostní dřeně 77 nových osob. Vodrážka hodnotil tento nábor jako velmi úspěšný a připomněl, že v průběhu let se na náborových akcích Mise naděje úspěšně zaregistrovalo celkem 901 mladých lidí.

Náboru se vždy účastní odborný zdravotnický personál nebo zástupce Českého národního registru dárců kostní dřeně, se kterým zájemce o dárcovství nejprve zkonzultuje svůj zdravotní stav. Nejinak tomu bylo i na pedagogické fakultě. Budoucí dárce musí splnit několik podmínek: věkové rozmezí 18 – 35 let, mít váhu minimálně 50 kilogramů a dobrý zdravotní stav. Následně vyplní dotazník a sám si odebere vzorek speciálními tyčinkami do úst pod dozorem vyškolených dobrovolníků nebo přímo zástupce registru. Během pár minut je hotovo. Zájemci o zápis do registru, většinou z řad studujících, nemusí nikam jezdit a nic řešit. Šance, že se v budoucnu najde shoda s pacientem, je jen jednoprocentní, ale s každým zapsaným dárcem se zvyšují možnosti, že zachráníte život někomu, kdo dřeň potřebuje při některé z forem rakoviny krve.

V případě shody s pacientem ho registr dárců kostní dřeně kontaktuje a následuje další vyšetření. Až poté se případně přistoupí k odběru kostní dřeně, který se dnes běžně dělá pomocí moderních metod bez nutnosti narkózy. 

Spolek Mise naděje už podle ředitele Daniela Vodrážky jedná o možnosti uspořádat nábor s dalšími fakultami, kde již v minulosti úspěšně akci pořádal. „Otevřenost ve spolupráci s dalšími fakultami je vždy prioritou. Cílem je zapojit co nejvíce studentů a šířit povědomí o důležitosti registrace v Českém národním registru dárců kostní dřeně,“ dodal Vodrážka. 

Spolek Mise naděje svým přístupem a akcemi dokazuje, že každý může přinést kousek světla do života druhých a být součástí pozitivní změny. Více informací o činnosti spolku najdete na jeho webu

Hlavní novinky