Za vznikem projektu stálo v létě 2019 sedm tehdejších studentů a absolventů Semináře dějin umění a Managementu v kultuře Filozofické fakulty MU: Žaneta Ročková, Kristýna Bartošková, Jakub Kříž, Kristýna Mikešová, Tereza Kučerová, Ester Horáková a Tereza Habartová. Společně realizovali nápad na vytvoření studentské experimentální galerie, pro kterou se následně ve spolupráci s univerzitou našel vhodný prostor bývalého vstupního vestibulu v prvním patře budovy. „S rozhodnutím získat tento prostor pro studenty, kteří by tam vedli vlastní galerii, sami si vše produkovali, komunikovali s umělci a zkusili si kurátorskou praxi, přišla primárně Žaneta Ročková. V té době zrovna dokončovala studium na Semináři dějin umění. My ostatní jsme ji v tom okamžitě podpořili a pomohli její nápad uskutečnit. V našich galeriích je totiž v posledních letech nedostatek pracovních míst na odborných pozicích, která se navíc málokdy uvolňují pro nové zájemce. Je tudíž prakticky nemožné získat praxi v oboru, jenže bez ní vás v žádné instituci nechtějí přijmout. Je to tak trochu začarovaný kruh,“ vysvětluje jedna ze zakládajících členek Tereza Kučerová.
Galerie Edikula v současnosti sdružuje přes deset aktivních členů. Všichni se společně podílejí na chodu galerie a střídají se v jednotlivých funkcích. Nejvíce členů tvoří studenti z programů zabývajících se teorií umění, jde například o dějiny umění, estetiku, muzeologii nebo sdružené uměnovědy, ale najdou se mezi nimi i studenti přírodovědecké fakulty či fakulty informatiky. Studující ze Semináře dějin umění při filozofické fakultě mají s galerií propojený i jeden povinně-volitelný seminář zabývající se kurátorstvím v praxi.

Každý rok organizuje galerie čtyři výstavy. „Pořádáme k nim i doprovodné programy, workshopy nebo komentované prohlídky. Zaměřujeme se na vystavování studentů a čerstvých absolventů uměleckých oborů ve spolupráci se začínajícími teoretiky a historiky umění. Naše galerie je tím poměrně specifická, fungujeme prakticky jako taková umělecká laboratoř na malinkém prostoru, který vyžaduje site-specific instalaci s koncepčním přesahem, který dokáže oslovit i kolemjdoucí na chodbě nebo nalákat příchozí z vestibulu a nádvoří fakulty,“ naznačuje Kristýna Mikešová a doplňuje, že pro fungování galerie našli studující využití i v době pandemie Covid-19, kdy se výstavní prostory dočasně přesunuly do výlohy Čítárny filozofické fakulty, kde nyní funguje fakultní kavárna KaFFe.
Vlastní symbol jistoty
Aktuálně lze na chodbě fakultní budovy C vidět výstavu Šimona Varause s názvem A Perfect Day for Uncertainty, která potrvá až do 25. dubna. Výstava bude 11. dubna zapojena workshopem a komentovanou prohlídkou vedenou autorem instalace i do programu festivalu Brno Art Week. „Výstava si pohrává s myšlenkou, jakou máme jistotu v práci, kterou vykonáváme každý den, a jak se automatizace zaměstnání dotýká naší budoucnosti,“ přibližují kurátorky instalace Šárka Kovaříková a Vanesa Valovičová.

Členové Galerie Edikula se budou už podruhé podílet i na programu filozofické fakulty pro Brněnskou muzejní noc v sobotu 17. května. „Tentokrát připravujeme komentované prohlídky, diskuse a sochařský workshop k výstavě Pavlíny Rozsypálkové s názvem Metamorfózy. Autorka ve své tvorbě prolíná ženská těla s těly stromů, obaluje je kůrou jako brněním a společně proměňuje v nové bytosti. Vznikají tak dryády, bojovnice, ochránkyně lesa, ve kterých se ztělesňuje ženská síla a odvaha, stejně jako péče a něha. Na workshopu si návštěvníci mohou vytvořit a odlít svůj vlastní reliéf ze sádry. Workshop je vhodný i pro rodiny s dětmi od 9 let,“ lákají kurátorky výstavy Tereza Kučerová a Petra Melicherová. Kapacita workshopu je omezená na sedm pracovních míst vhodných i pro dvojice. Zájemci se mohou přihlašovat na webu.