Přejít na hlavní obsah

Galerie Edikula dává prostor mladým umělcům

Pět let činnosti a více než 20 výstav má za sebou studentský spolek Galerie Edikula pod vedením studentů a studentek filozofické fakulty. Aktuálně připravují vydání výročního katalogu, workshopy pro festival Brno Art Week nebo program pro Brněnskou muzejní noc.

Tým Galerie Edikula tvoří aktuálně 10 aktivních členů.

Za vznikem projektu stálo v létě 2019 sedm tehdejších studentů a absolventů Semináře dějin umění a Managementu v kultuře Filozofické fakulty MU: Žaneta Ročková, Kristýna Bartošková, Jakub Kříž, Kristýna Mikešová, Tereza Kučerová, Ester Horáková a Tereza Habartová. Společně realizovali nápad na vytvoření studentské experimentální galerie, pro kterou se následně ve spolupráci s univerzitou našel vhodný prostor bývalého vstupního vestibulu v prvním patře budovy. „S rozhodnutím získat tento prostor pro studenty, kteří by tam vedli vlastní galerii, sami si vše produkovali, komunikovali s umělci a zkusili si kurátorskou praxi, přišla primárně Žaneta Ročková. V té době zrovna dokončovala studium na Semináři dějin umění. My ostatní jsme ji v tom okamžitě podpořili a pomohli její nápad uskutečnit. V našich galeriích je totiž v posledních letech nedostatek pracovních míst na odborných pozicích, která se navíc málokdy uvolňují pro nové zájemce. Je tudíž prakticky nemožné získat praxi v oboru, jenže bez ní vás v žádné instituci nechtějí přijmout. Je to tak trochu začarovaný kruh,“ vysvětluje jedna ze zakládajících členek Tereza Kučerová.

Galerie Edikula v současnosti sdružuje přes deset aktivních členů. Všichni se společně podílejí na chodu galerie a střídají se v jednotlivých funkcích. Nejvíce členů tvoří studenti z programů zabývajících se teorií umění, jde například o dějiny umění, estetiku, muzeologii nebo sdružené uměnovědy, ale najdou se mezi nimi i studenti přírodovědecké fakulty či fakulty informatiky. Studující ze Semináře dějin umění při filozofické fakultě mají s galerií propojený i jeden povinně-volitelný seminář zabývající se kurátorstvím v praxi.

Galerie se otevírala první výstavou v říjnu 2019.

Každý rok organizuje galerie čtyři výstavy. „Pořádáme k nim i doprovodné programy, workshopy nebo komentované prohlídky. Zaměřujeme se na vystavování studentů a čerstvých absolventů uměleckých oborů ve spolupráci se začínajícími teoretiky a historiky umění. Naše galerie je tím poměrně specifická, fungujeme prakticky jako taková umělecká laboratoř na malinkém prostoru, který vyžaduje site-specific instalaci s koncepčním přesahem, který dokáže oslovit i kolemjdoucí na chodbě nebo nalákat příchozí z vestibulu a nádvoří fakulty,“ naznačuje Kristýna Mikešová a doplňuje, že pro fungování galerie našli studující využití i v době pandemie Covid-19, kdy se výstavní prostory dočasně přesunuly do výlohy Čítárny filozofické fakulty, kde nyní funguje fakultní kavárna KaFFe.

Vlastní symbol jistoty

Aktuálně lze na chodbě fakultní budovy C vidět výstavu Šimona Varause s názvem A Perfect Day for Uncertainty, která potrvá až do 25. dubna. Výstava bude 11. dubna zapojena workshopem a komentovanou prohlídkou vedenou autorem instalace i do programu festivalu Brno Art Week. „Výstava si pohrává s myšlenkou, jakou máme jistotu v práci, kterou vykonáváme každý den, a jak se automatizace zaměstnání dotýká naší budoucnosti,“ přibližují kurátorky instalace Šárka Kovaříková a Vanesa Valovičová.

Aktuálně lze na chodbě fakultní budovy C vidět výstavu Šimona Varause s názvem A Perfect Day for Uncertainty.

Členové Galerie Edikula se budou už podruhé podílet i na programu filozofické fakulty pro Brněnskou muzejní noc v sobotu 17. května. „Tentokrát připravujeme komentované prohlídky, diskuse a sochařský workshop k výstavě Pavlíny Rozsypálkové s názvem Metamorfózy. Autorka ve své tvorbě prolíná ženská těla s těly stromů, obaluje je kůrou jako brněním a společně proměňuje v nové bytosti. Vznikají tak dryády, bojovnice, ochránkyně lesa, ve kterých se ztělesňuje ženská síla a odvaha, stejně jako péče a něha. Na workshopu si návštěvníci mohou vytvořit a odlít svůj vlastní reliéf ze sádry. Workshop je vhodný i pro rodiny s dětmi od 9 let,“ lákají kurátorky výstavy Tereza Kučerová a Petra Melicherová. Kapacita workshopu je omezená na sedm pracovních míst vhodných i pro dvojice. Zájemci se mohou přihlašovat na webu.

Hlavní novinky