Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ našlo způsob, jak se mohou i studenti prvních ročníků začít realizovat a zdokonalovat v právních oblastech a zároveň pomáhat ostatním. Studentská právní poradna je místem, kam se mohou obracet všichni členové univerzity a kde zdarma dostanou odpovědi na svoje právní otázky.
Jedním z poradců je i Jan Novotný. Proč se vydal studovat práva a jak se dostal k právní pomoci? Vyzpovídali jsme ho v následujícím rozhovoru.
Jak by vás popsali vaši nejbližší?
To je spíš otázka na ně a samozřejmě by záleželo, se kterou konkrétní osobou byste mluvili. Věřím ale, že většina by mě popsala jako pracovitého člověka až workoholika, který se snaží stíhat všechno možné, ač někdy pak zapomíná sám na sebe a své přátele.
Co vás vedlo ke studiu práv?
Abych byl upřímný, ještě v maturitním ročníku jsem úplně nevěděl, kterou cestou chci dále pokračovat, ale studium práv byla jednou z mých preferovaných variant. A někdy ve druhém semestru jsem se pak ve studiu práv našel.
Proč jste se rozhodl dobrovolně pomáhat druhým prostřednictvím Studentské právní poradny?
V průběhu pandemie koronaviru jsem se dozvěděl o právní poradně, kterou založili lektoři z právnické fakulty Masarykovy univerzity (LAW MUNI). S ohledem na skutečnost, že jsem se tou dobou nacházel ve druhém semestru, mi přišla velice zajímavá myšlenka, že bych mohl své tehdy malé teoretické znalosti uplatnit v praxi. Následně, když se mi naskytla možnost stát se součástí projektu, který na tuto koronavirovou poradnu přímo navazoval, neváhal jsem a od té doby jsem součástí Studentské právní poradny.
Jak takové právní poradenství vypadá?
Jak už samotný název napovídá, účelem Studentské právní poradny je pomoci studentům a zaměstnancům Masarykovy univerzity s jejich právními problémy. Na začátku všeho je dotaz, který tazatel položí prostřednictvím webového formuláře. Následně koordinátor poradny dotaz zaeviduje a provede jeho anonymizaci. Anonymizovaný dotaz se potom vloží do aplikace MUNI POMÁHÁ, kde se k němu mohou přihlásit dobrovolníci z řad studentů LAW MUNI. Dobrovolníci si tedy mohou sami vybrat, kterému dotazu se chtějí věnovat na základě svého zájmu a zaměření.
Po přihlášení je dobrovolníku doručen e-mail s pokyny k zodpovězení dotazu, včetně uvedení příslušného garanta. Garantem se rozumí příslušný lektor z řad vyučujících na LAW MUNI, kteří s námi spolupracují. Garant potom odpovídá za věcnou správnost studentovy odpovědi a poskytuje mu zpětnou vazbu. Dobrovolník se tak prostřednictvím své dobrovolné činnosti vlastně zdokonaluje a získává drahocenné zkušenosti z praxe, což já osobně považuji za skvělou příležitost, zvlášť pak pro studenty z nižších ročníků, kteří zatím nemají žádnou jinou možnost praxi vykonávat.
Garantem zkontrolovanou odpověď dobrovolník zašle zpět koordinátorovi právní poradny, který už finální odpověď poskytne samotnému tazateli. Doba přípravy odpovědi je různá. Většinou se snažíme odpověď poskytnout do 14 dnů od vložení dotazu, avšak problémem je současný nedostatek dobrovolníků. Když se nám nedaří po dlouhou dobu najít vhodného dobrovolníka, doba přípravy odpovědi se značně prodlužuje.
Kterými oblastmi práva se zabýváte a čím naopak nikoliv?
Díky vyššímu počtu našich skvělých garantů z řad lektorů LAW MUNI, kdy skutečně disponujeme alespoň jedním garantem z téměř každé oblasti práva, můžu s jistou nadsázkou tvrdit, že jsme schopni poskytnout právní radu skoro z jakékoliv právní oblasti, ať už se jedná o občanské, správní nebo trestní právo.
Co nás však trochu limituje, je samotná platforma právní poradny a vize, s níž byla založena. Právní poradna tak například neposkytuje odpovědi na dotazy, které přímo souvisí s podnikáním tazatelů a podobně.
S čím se na vás studenti nejčastěji obracejí?
Nejčastěji se jedná o dotazy z oblasti občanského práva, typické jsou nájemní smlouvy. Dále poměrně často odpovídáme na otázky související s pracovním právem, kdy se nás tazatelé hojně ptají na věci okolo dohod o pracích konaných mimo pracovních poměr (DPP, DPČ).
Může se na vás obrátit třeba i příbuzný studenta nebo někdo z pedagogů?
Obecně se s dotazem na právní poradnu může obrátit pouze student nebo zaměstnanec Masarykovy univerzity, což je dáno zejména vazbou na univerzitní číslo osoby (UČO). Samozřejmě se však stává, že studenti nebo zaměstnanci podávají dotazy za své blízké, přičemž tyto dotazy taktéž zodpovídáme.
Výjimkou jsou pak specifické události, kdy poskytujeme právní poradenství i širšímu okruhu osob. Třeba v případě tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku jsme poskytovali právní poradenství osobám postiženým tímto živlem.
Co osobně vám tato forma dobrovolnictví přináší?
Bude to asi už poměrně ohrané, ale v prvé řadě dobrý pocit. Další neméně důležitou věcí je jistý nadhled, kdy se člověk skutečně setká s různorodými situacemi a případy.
Uvíznul vám v hlavě nějaký zajímavý právní problém?
Zajímavých je několik, minimálně co se položeného dotazu týká. Již dvakrát jsme se třeba v rámci dotazu setkali s právní úpravou cizího státu. Jednou se jednalo o Belgii a podruhé o Litvu.
Co vám aktuálně v právní poradně chybí?
Určitě dobrovolníci. Poslední rok se potýkáme s velkým nedostatkem dobrovolníků, kdy nejsme schopni poskytnout odpovědi na všechny položené dotazy. Abychom však nekončili pochmurně, tak doplním, že se jedná o problém, který aktivně řešíme, přičemž se nám snad ještě letos podaří dostatečné kapacity dobrovolníků zajistit.
V této souvislosti bych snad jenom rád vzkázal všem, kteří váhají, zda-li se zapojit do projektu právní poradny, ať se nebojí, byť by třeba pomáhali jen minimálně, neboť každá dobrovolnická činnost má smysl.
Zapojte se do Letní školy doučování
Ještě nemáte konkrétní plány na srpen? Pojďte s námi učit děti, které to potřebují, a tím přispívat ke změně ve společnosti! Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ chystá již čtvrtý ročník Letní školy doučování pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a pro děti cizinců z 1. stupně ZŠ.
První turnus se uskuteční od 12. do 16. srpna, druhý od 19. do 23. srpna, vždy v prostorách pedagogické fakulty.
Veškeré informace najdete na webu nebo v dobrovolnické aplikaci MUNI POMÁHÁ, případně pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a uveďte preferovaný termín.
Jaká byla atmosféra na letní škole loni, si můžete přečíst zde.