Kdyby nevypukla pandemie covidu před čtyřmi lety, asi by se Tomáš Onufrák k šachům nikdy nedostal. Takto měl při několikatýdenním volnu možnost proniknout hlouběji do tajů hry na čtvercovém poli, u které mu kdysi jako malému klukovi vysvětloval základní pravidla dědeček. Počáteční kratochvíle se nakonec rozrostla až k myšlence založení studentského spolku, u kterého působí jako jeden z koordinátorů.
Spolek Chess Club MU vznikl loni v polovině října, kdy se ve Spolkovně fakulty sociálních studií uskutečnilo první setkání jeho členů. „S nápadem založit studentský šachový spolek mi v počátcích hodně pomohla spolužačka ze žurnalistiky Renata Sasková, která šachy hraje odmalička. Spolu jsme se loni v březnu zúčastnili meziuniverzitního šachového turnaje na VUT a tam jsme překvapeně zjistili, že naše fakulta nemá dostatek šachistů, kteří by ji mohli reprezentovat. Šachy jsou přitom skvělou možností, jak trávit volný čas, a zároveň si u toho procvičit mozkové buňky. Tak jsme se rozhodli to změnit,“ přibližuje student 2. ročníku žurnalistiky a sociologie.
Potřebné vybavení do začátků, tedy několik šachových desek, figurek a hodin se oběma nadšencům podařilo získat díky programu finanční pomoci. V současné době se pravidelně schází zhruba desítka spolkových členů každé úterý od 18 hodin. „Naším dlouhodobým cílem je získat co nejvíce členů, aby se postupně podařilo vytvořil tým reprezentující fakultu.
Do budoucna přednášky i exhibice
V první fázi je ale hlavním cílem hraní a základní analýza šachových partií. Postupně plánujeme zavést i měsíční přednášky s šachovým expertem, které jsou běžné v zahraničí a které nabízí analýzu složitějších postupů a herní strategie. Dále by to mohly být exhibice šachového mistra, který hraje simultánní partie současně na dvou a více šachovnicích proti více hráčům,“ naznačuje plány.

Na začátku února se podařilo Tomáši Onufrákovi a Renatě Saskové proměnit ve skutečnost společný šachový sen, když zorganizovali svůj první turnaj v bleskovém šachu nejen pro amatérské hráče. „Hrálo se tempem 5x3, tedy pět minut pro každého s přídavkem tří sekund za jeden tah. Otestovat si svoje schopnosti za námi přišlo asi dvacet hráčů, mezi nimi i mistryně republiky. Měl jsem z takové účasti velkou radost. Dorazilo i mnoho nových tváří, které jsme neznali, což je dobrý signál, že se náš spolek bude snad už brzy rozrůstat,“ potěšeně vypráví Tomáš.
Sám na sobě pozoruje, jak se jeho hra zdokonaluje a baví ho čím dál víc s každou odehranou partií. „Snažím se ve volnu načítat i teorii z různé odborné literatury nebo z volně dostupných partií na internetu. Je fascinující zjistit, že když zadáte jakoukoliv herní situaci, počítač vám za pouhé tři sekundy nabídne minimálně pět variant, jak můžete postupovat dál. Ale přesto mám radši určitou vyváženost mezi tímto počítačovým perfekcionalismem a lidskostí. Pořád je pro mě u šachu nejvíc to, když můžu sedět nad šachovnicí a trápit se nad každým tahem,“ popisuje.
Spolek Chess Club MU mezi sebe vítá šachisty všech úrovní. „Nebojte se přihlásit, i když jste úplnými nováčky a třeba ani nevíte, jak se hýbe s koněm nebo střelcem. Stejně tak mezi sebe rádi přijmeme i pokročilé titulované hráče, kteří nás mohou naučit něco nového. Takže pokud vás šachy zajímají, přijďte na naše pravidelná setkání do Spolkovny fakulty sociálních studií,“ láká Tomáš Onufrák.