Na portréty ze života slavných umělců láká Filmový klub semináře dějin umění na filozofické fakultě. Už ve středu 23. listopadu v 18:00 budou mít všichni možnost zhlédnout historický epos Ve službách papeže natočený podle románové předlohy Irvinga Stonea. Promítání se uskuteční v Gettyho knihovně v budově FF na Veveří 28 ve 2. poschodí.
Film z roku 1965 sleduje malíře, sochaře, básníka a architekta Michelangela Buonarrotiho při práci na výzdobě Sixtinské kaple ve Vatikánu. Snímek se však nezaměřuje pouze na samotné umělecké dílo, ale také na okolnosti, které Michelangela k jeho vytvoření vedly.
Zakázku umělci zadal papež Julius II., jenž se svými činy podobal více vůdci válečnému než duchovnímu. Hlavní dějovou linii tedy tvoří spor mezi oběma historickými velikány o podobu jednoho z nejvýznamnějších malířských děl renesance. Tímto konfliktem film nastiňuje obecně vztah mezi mecenášem a umělcem (ke konci se k tomuto střetu vyjadřuje s nelítostnou věcností Michelangelův konkurent Raphael).
Příběh se zaměřuje především na postavu Michelangela. Úvod filmu je věnován krátkému pohledu na vývoj kariéry tohoto umělce a jeho nejznámější díla. Tento komentovaný úsek je ryze dokumentárního charakteru a pomáhá divákovi pochopit Michelangelův postoj ke tvorbě.
Ve službách papeže má přednosti klasického historického velkofilmu – hvězdné obsazení (Charleston Heston, Richard Haris), krásné kostýmy a velkolepou výpravu. Ačkoliv nedosahuje kvalit jiných žánrových snímků té doby (např. Ben Hur nebo Spartakus), umožňuje divákovi pochopit komplexnost a krásu Michelangelových fresek Sixtinské kaple, které svou dokonalostí i po tolika staletích potvrzují výjimečnost jednoho z nejtalentovanějších umělců, kteří kdy žili.