Přejít na hlavní obsah

Brněnští studenti založili iniciativu proti reformám VŠ

Staví se proti omezování nezávislosti vysokých škol a komercializaci vzdělávání. Chystají osvětové akce a protesty.

Studenti se v pondělí 23. ledna sešli na fakultě sociálních studií, aby se domluvili na dalším postupu. Foto: David Povolný.

Připravovaná reforma vysokých škol, proti které se bouří část akademické obce na řadě českých univerzit, se odrazila i ve vzniku brněnské studentské iniciativy. Ta teď chystá informační akce o věcném záměru zákona o vysokých školách a protesty proti jeho schválení.

Iniciativa, jež se zformovala na půdě Masarykovy univerzity, zve zejména studenty všech brněnských vysokých škol, aby se zapojili do aktivního odporu proti reformním krokům současné vlády na poli univerzitního vzdělávání. „Nesouhlasíme s omezováním nezávislosti vysokých škol a jsme proti komercializaci vzdělávání. Nechceme rezignovat na společenské poslání univerzity, které by mělo spočívat ve vytváření svobodného prostoru pro vědu a vzdělávání, jež z definice nebude podřízeno zájmům soukromé sféry,“ vysvětluje základní myšlenky Iniciativy Brno Za svobodné vysoké školy student Václav Walach a dodává, že se staví také proti současnému návrhu na zavedení školného. Iniciativa ho považuje za asociální.

Podle studenta Václava Drozda bude první část aktivit iniciativy zejména informativní. „Všeobecné povědomí o podobě chystané reformy je mezi studenty i akademiky nízké. Pokusíme se ho proto zvýšit pořádáním různých diskusních akcí. Pokud to bude potřeba a nedojde ke stažení záměru zákona, jsme připraveni zahájit protestní akce a připojit se také k demonstracím v koordinaci s pražskými kolegy,“ říká Drozd.

S iniciativou spolupracují i studentští senátoři z Masarykovy univerzity. „Příští týden zřejmě společně připravíme informační sněm, kde by o reformě promluvily významné osobnosti, jež mají k tématu co říct. Poté bychom vyrazili do města na protestní pochod,“ říká senátor Pavel Troubil.

Studentské senátory dnes čeká jednání s rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem, který se spolu s dalšími představiteli vysokých škol sešel v Praze s ministrem školství Pavlem Dobešem. Na zítřek je také naplánováno setkání zástupců studentských komor senátů všech brněnských veřejných univerzit a Univerzity obrany.

Rektor MU Mikuláš Bek se k protestům proti reformě staví zdrženlivěji než studentská iniciativa. „Odmítl jsem některé konkrétní předložené návrhy zákonů, to ale neznamená, že jsem proti reformám vysokého školství. Naopak,“ napsal Bek ve své odpovědi na otevřený dopis od studentské iniciativy, jež ho vyzvala k zahájení diskuse. Za nejdůležitější v reformním úsilí rektor považuje zejména změnu pojetí profesorských a docentských pozic, změnu systému akreditací a přechod ke kontraktovému financování na delší časové období a potvrzení autonomie univerzity v hospodářské oblasti.

Přečtěte si prohlášení Iniciativy Brno Za svobodné vysoké školy:
Iniciativa Brno Za svobodné vysoké školy je nezávislé sdružení studentů brněnských vysokých škol, kteří odmítají navrhovanou podobu reformy terciárního vzdělávání. Jsme součástí celorepublikové platformy Za svobodné vysoké školy, která aktivně vystupuje proti omezování nezávislosti VŠ a komercializaci vzdělávání.

Současné podoby věcných záměrů reformy podle našeho názoru nijak neřeší problémy vysokého školství, pouze jej vystavují vlivu politických a ekonomických zájmů, a tím zásadně zpochybňují ideu akademické půdy jako autonomního prostoru svobodného bádání a vzdělávání.

Neztotožňujeme se s ideou vysoké školy jako školicího střediska, jehož význam se redukuje na uspokojování potřeb soukromé sféry.

Nesouhlasíme se způsoby financování vysokých škol, jimiž se ministerstvo zříká své odpovědnosti hájit hodnotu vzdělání jako veřejného statku a zavádí asociální variantu školného.

Tato iniciativa je otevřena všem studujícím brněnských vysokých škol, členům brněnské akademické obce a příznivcům/příznivkyním jejich úsilí o vyjádření odporu k reformním krokům současné vlády na poli univerzitního vzdělávání. Svobodná existence vysokých škol není prospěšná pouze pro studující a jejich učitele, ale je přínosem pro společnost jako celek. Proto by se za její obranu měli postavit všichni - veřejní činitelé, kolektivy i jednotlivci - jimž není lhostejná.

Hlavní novinky