Brněnský Dům umění se ve třetím březnovém víkendu stal kreativní líhní, ve které pestrá směs nadšenců nazývaných kempaři pracovala na šesti vybraných projektech. Odehrával se zde totiž Social Innovation Camp a úspěšní v něm byli i studenti z Masarykovy univerzity.
Ve výstavních prostorách na Malinovského náměstí to minulý pátek bzučelo vzrušenými hlasy. Šest desítek dobrovolníků se chystalo věnovat 48 hodin jednomu z šesti nápadů, které zvolila porota. Výběr byl pestrý – od environmentálně zaměřené hry pro chytré telefony, přes online archiv volebních slibů, až po web sdružující gastronomické podniky, které zaměstnávají specifické sociální skupiny. Cílem bylo projekty životaschopně rozpracovat a v neděli úspěšně prezentovat před publikem.
"Účastníky jsme vybírali tak, aby se sešel správný mix osobností a schopností. Hledali jsme programátory, designéry, marketéry, dobré manažery, lidi, kteří znají cílovou skupinu či prostředí, na které se projekty zaměřovaly," vysvětluje ředitelka Respekt Institutu Šárka Hastrmanová.
UmSemUmTam a Kanárci
Mezi experty z různých branží se neztratili ani studenti Masarykovy univerzity. „Ráda poznávám nové kreativní lidi z různých profesí a tohle byla ideální příležitost,“ líčí pohnutky své účasti Monika Stachoňová z právnické fakulty. Připojila se k projektu UmSemUmTam, který spojuje neziskové organizace a profesionály formou krátkodobé dobrovolné práce, aby přispěla svými zkušenostmi z marketingu.
Studenta Jana Kadlece zase zaujal nápad, který se snažil zpřístupnit možnost měřit znečištění ovzduší v každé rodině prostřednictvím krabičky zvané kanárek. „Snažil jsem se přinést kontakty na akademické prostředí. Lidé z univerzity by mohli mít zájem se na Kanárcích podílet,“ říká posluchač ekonomicko-správní fakulty.
Na závěrečnou prezentaci projektů byla přizvaná také veřejnost. Každý tým měl přesně dvanáct minut na to, aby přesvědčil, že právě jeho počin stojí na pevných základech a je schopen žít dál. Po dvou hodinách si mohli napjatí účastníci Social Innovation Campu konečně odpočinout a vyslechnout verdikt poroty.
Finanční ocenění si odnesly zmíněné projekty UmSemUmTam a Kanárci, kteří navíc jako absolutní vítězové získali práci dvou programátorů na čtrnáct dní zdarma. V hlasování diváků pak uspěl projekt Pra-pra, který získal internetovou doménu na rok zdarma. Jeho cílem je spojit mladou a starou generaci v aktivitách, jako je pletení tradiční pomlázky nebo pomoc se zahradničením.
Ani ostatní nápady ale neodešly poražené. Mnozí z autorů jsou odhodlaní dotáhnout své vize do konce. Pozornost si zaslouží třeba webové stránky Slibujeme.cz, které mají představovat archiv volebních slibů a brzy se začnou plnit materiály z regionálních voleb.