Přejít na hlavní obsah

Studentka vyvinula unikátní čistič vody a rozjíždí byznys

Dvaadvacetiletá Tereza Dřímalová z Ekonomicko-správní fakulty MU vstoupila na pole inovativního podnikání.

Studentka Tereza Dřímalová založila se svým otcem inovativní firmu.

Tereze Dřímalové je teprve 22 let a už se stala ředitelkou rodinné firmy, kterou založila se svým otcem. Studentka Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity vyvinula unikátní přístroj na čištění vody Aquaqube, jenž dokáže z kohoutkové vody odstranit hormony, léčiva a další chemikálie a přitom ho stačí jen postavit na linku a strčit do zásuvky. Na start sériové výroby shání vysokoškolačka právě v těchto dnech podporu na KickStarteru.

Ve firmě svého otce, fyzika a absolventa Přírodovědecké fakulty MU Jiřího Dřímala, pomáhala už od svých dvanácti let. „Věděla jsem, co všechno otec umí a taky že se podobné technologie nebudou v dohledné době instalovat do čističek. Tak mě napadlo, že bychom přístroj mohli vyvinout sami,“ líčí dvaadvacetiletá studentka, která se svým produktem prošla programem pro začínající podnikatele JIC ENTER

Spolu s otcem a dalšími spolupracovníky, kteří se do firmy postupně přidali, vytvořili během tří měsíců funkční prototyp přístroje, který dokáže 750 mililitrů kohoutkové vody za 42 sekund vyčistit od hormonů, léčiv, pesticidů a dalších chemikálií. Tyto látky běžně ve vodě jsou, protože nezpůsobují žádnou okamžitou nemoc, podle studentky ale v dlouhodobém měřítku škodí.

„Lidí, kteří se zajímají o své zdraví a životní prostředí je na světě dost a právě těm chceme nabídnout nejvyšší možnou kvalitu vody. Aquaqube navíc vodu nejen čistí, ale také rozkládá nežádoucí látky na látky neškodné. Na zahájení výroby ale potřebujeme sehnat peníze,“ říká Dřímalová.

Přístroj vyjde po přepočtu z liber zhruba na deset tisíc korun.

17. listopadu tak se svými kolegy spustila kampaň na KickStarteru, kde si lidé mohou za příslušné příspěvky předplatit třeba speciální lahev nebo samotný přístroj. Ten po přepočtu z liber vyjde zhruba na deset tisíc korun. „Celkově vybíráme šest milionů korun, které potřebujeme hlavně na nákup strojů a forem a samotnou výrobu první série,“ popisuje studentka. Aquaqube je skladný a nemusí se nijak instalovat, stačí ho pouze zapojit do zásuvky a začít filtrovat.

Tereza Dřímalová studuje dálkově obor finance na ekonomicko-správní fakultě, má už ale za sebou bakalářské studium marketingu ve Velké Británii a Španělsku. „Studium je tam úzce propojené s praxí, už během něj je nutné spolupracovat s firmami a všichni absolventi do jednoho za sebou mají po dokončení studia nějakou stáž. Bála jsem se, že studium u nás pro mě bude v tomto ohledu zklamáním, naštěstí se to ale nestalo,“ usmívá se podnikatelka, která se rozhodla zasvětit svou budoucnost firmě a kromě financí studuje také strojírenství.

Hlavní novinky