Díky škole získala práci a několikrát se podívala do zahraničí. Přitom zdaleka nevyužila všech možností, které se vysokoškolákům nabízejí. Jak se na své studium zpětně dívá Hana Sedláková?
První rok vysoké školy přinesl Hance nečekané zjištění. „Nevím, kolik studentů tuší, do čeho jdou, když se hlásí na konkrétní obory. Já zjistila, že sociologie, kterou jsem studovala, není úplně pro mě. Zatnula jsem zuby a v prváku znovu absolvovala přijímací řízení, abych se dostala na psychologii. Odstudovaných předmětů na původním studiu mi ale bylo líto, proto jsem se rozhodla obě školy dodělat.“
Studium sociologie a posléze psychologie Hanka absolvovala jako dvouoborové, v kombinaci se žurnalistikou. Důsledkem byla povinnost napsat dvě bakalářské práce, takže dvojnásobná dávka stresu, než jakou zažívají ostatní. „Nelituji toho, obě jsem pojala tak, že jsem na ně hrdá,“ bilancuje autorka bakalářského rozhlasového dokumentu, který odvysílal Český rozhlas, a práce rozebírající žánr rozhlasové reportáže. Není divu, že po skončení povinné praxe v rádiu jí nabídli pracovní úvazek.
Dvě studia ale Hance zkomplikovala výjezd na semestrální studijní pobyt do zahraničí. Snažila se to pak nahradit aspoň krátkodobými výlety. „Byla jsem na letní žurnalistické škole v Německu, na výjezdu v Rumunsku, nedávno jsem se vrátila z psychologické konference v Turecku a teď se hlásím na akci v Holandsku.“ Konference a semináře přitom zdaleka nejsou jen intelektuální dřina, každý večer se pořádají stmelovací večírky a odborné diskuse se prokládají výlety po památkách.
„I když jsem toho stihla hodně, trochu mě mrzí, že jsem až nedávno začala víc využívat toho, co nabízí škola. V prváku jsem brala téměř jakoukoliv brigádu, abych si vydělala peníze. Nikam mě to ale neposunulo. Místo toho jsem mohla požádat o stipendium a vyjet na letní školu nebo kurz spojený s tím, co studuji,“ přemýšlí Hanka nahlas.
A co zahraniční studijní pobyt typu Erasmus? „Myslela jsem si, že na to nejsem ten správný typ. Všichni vykládají, že jsou to často hlavně večírky. Ale pak jsem jela navštívit kamarádku do Švédska a zjistila jsem, že záleží na každém, co si z Erasmu vezme. Někteří se slušně naučí cizí jazyk nebo načerpají znalosti od místních akademických kapacit, ke kterým by se jinak obtížně dostávali.“
Za rok bude Hanka magistra. Změnila by něco na svých studentských letech? „Kdybych je měla zažít znovu od začátku, snažila bych se víc si to všechno užít. Ze spousty věcí, ať už ze zahraničních výjezdů nebo z toho říct si o finanční podporu aktivit od školy, jsem měla strach. Přitom úplně zbytečně. Často se stačí jen ozvat nebo někam přihlásit.“