Prezenčně studuje dvě školy, organizuje brněnské Science Café, podílela se na filmovém festivalu Cinema Mundi, vede dětský vědecký kroužek a stojí za úspěšnou realizací několika studentských projektů. Pro někoho sci-fi, pro Kristýnu Kounkovou každodenní realita. Jaký je její recept?
Po přečtení Kristýnina osobního profilu na sociální síti LinkedIn by se nejeden personalista podivil nad tím, jak všechny své aktivity stíhá. Organizátorka brněnského Science Café, cyklu neformálních vědeckých debat v kavárnách, studuje antropologii na přírodovědecké fakultě a k tomu stíhá ještě farmacii. Aby zvládala svůj nabitý program, spí denně pět hodin. Leckdo by si řekl, že musí být cílevědomá kariéristka, ona ale tvrdí, že se ke všem projektům jen nachomýtla.
„Moje životní motto zní: Zkusím to, proč ne. Stálo za spoustou věcí, do kterých jsem se pustila. Když se člověk ptá, proč by měl něco dělat, už o tom pochybuje. Pokud si ale řekne: Proč ne?, nic mu nebrání vyzkoušet něco nového,“ tvrdí Kristýna. „Když jsem nastupovala do prváku a někde řekla, že chodím na dvě školy, lidé mi říkali, že by se jim nechtělo a že by to nezvládli. Já si myslím, že to může zvládnout každý. Je to jen o odhodlání. Rozdíl je v tom, že jsem to zkusila a zjistila, že to jde,“ vysvětluje.
Ke spolupráci na pořádání Science Café ji přitáhla počáteční myšlenka a nadšení organizátorů. K samotné organizaci debat se Kristýna dostala náhodou, když její kolegové z projektu odcházeli a nabídli jí své pozice. Nyní stojí za plánováním programu, zvaním hostů a organizací jednotlivých setkání. Brněnskému Science Café také vyjednala prostory v jedné z kaváren v centru města. „Když skončil i druhý kolega a měla jsem dávat dohromady sama program, vyděsila jsem se. Přijde mi to ale jako natolik zajímavý projekt, že by bylo škoda nechat ho plavat a vyhasnout jen proto, že bych si na to netroufla,“ popisuje své počáteční pocity Kristýna.
Science Café je nyní rozjetým formátem, který každý měsíc přichází s novou debatou. „V Brně je dost lidí, kteří by zašli na zajímavou vědeckou přednášku, ale pořád ještě neví, co je Science Café. A dokud takoví lidé existují, nemůžu být spokojená,“ tvrdí Kristýna s odhodláním.
Akce nabízí prostor pro neformální setkávání vědců a veřejnosti a společné hledání otázek a odpovědí. Vědci a lidé, které věda baví a zajímá, zde mohou diskutovat nad šálkem čaje nebo kávy o nových vědeckých poznatcích. Projekt, který se osvědčil už v zahraničí, pořádá ve dvanácti českých městech občanské sdružení Otevíráme.