Na fanoušky takzvaného devátého umění myslí Moravská zemská knihovna. V cyklu Superhero February uspořádala přednášku filmového teoretika z Filozofické fakulty MU Radomíra Kokeše, který nabídl originální pohled na komiksové adaptace z odborné perspektivy.
>> poslechněte si záznam celého 45minutového vystoupení
Proměny funkcí superhrdinského komiksového filmu: od Supermana a Batmana k... Supermanovi s Batmanem. Tak zněl titul Kokešovy přednášky. Rozdělil v ní komiksové filmy do tří vývojových etap, a to na základě prvků, jako je závislost na předloze, výběr režiséra nebo role fanouška předlohy.
Díky tomuto členění lze pochopit, proč a čím se od sebe jednotlivé adaptace liší a co mají naopak společného. Zatímco Batman Tima Burtona z roku 1989 vycházel čistě z komiksového světa a nevykazoval reálné prvky, Temný rytíř z roku 2008 od Christophera Nolana se pokusil ve své zneklidňující vizi co nejblíže přiblížit naší současné realitě.
S tím souviselo také samotné pojetí hlavního superhrdiny – Batman z roku 1997 režiséra Schumachera (v přednášce došlo také na pověstné bradavky na Batmanově obleku v tomto snímku) se svou povahou výrazně odlišuje od jeho novější verze z posledních let. Stejně tomu je například i u Supermana. Naopak zdánlivě rozdílní hrdinové z pozdějšího období, Spider-Man (režie Sam Raimi, 2002) a Hellboy (režie Guillermo del Toro, 2004), vykazují společné rysy ve zobrazované každodennosti a obyčejnosti, například při prožívaných milostných trapasech. To ze starších komiksových filmů neznáme.
Odlišně byli vnímáni fanoušci komiksových předloh. Zatímco nyní nám tvůrci představují celý příběh a s ním i všechna pravidla daného fikčního světa, dřívější adaptace obsahovaly skryté odkazy, kterým mohl porozumět pouze čtenář komiksových předloh.
Kokeš poukázal i na fakt, že komiksové filmy v dnešní době ovládají blockbusterovou produkci a dají se už zařadit mezi hollywoodské stálice. Oproti jiným dříve populárním formátům, jako je například historický velkofilm, právě prožívají svůj vrchol a diváky ještě nepřestaly bavit.