Přejít na hlavní obsah

Student pomáhá Y Softu dostat se k novým zákazníkům

Svou bakalářskou práci si student fakulty informatiky Dávid Kaya nechal zadat ve firmě. Teď už v ní pracuje.

Brigáda v supermarketu nebo třeba u zmrzliny je přes léto fajn, ale co si budeme povídat, zkušenosti z oboru se hodí víc. Dávid Kaya z Fakulty informatiky MU je od listopadu a i teď přes prázdniny sbírá u brněnské firmy Y Soft. Softwarové společnosti pomohl vymyslet, jak jejího uživatelského klienta přenést do operačního systému Linux. Teď jeho práci v rámci pilotního testování využívá vědecký institut v Izraeli nebo univerzita v Chile.

Y Soft bývá zmiňován jako málem pohádkový příklad toho, kam až se dá dopracovat se start-upem. Václav Muchna, zakladatel firmy, si prošel těžkými začátky, ale jeho software a hardware pro tisk, kopírování a skenování se dnes prodává po celém světě a jeho společnost už dokonce podporuje nové začínající podniky. A také studenty. Spolupracuje i s fakultou informatiky, což v praxi znamená například to, že pro ni studenti můžou psát bakalářské a diplomové práce.

Takovým případem byl i Dávid Kaya, ačkoliv původně měl trochu jiný plán. Do Y Softu poslal nejdřív svůj životopis kvůli práci, ale na pozici, kterou chtěl, tehdy nikoho nehledali. „O něco později měl u nás ve škole ale přednášku Andriy Stetsko, který pracuje ve firmě i na fakultě a říkal mi, že mají vypsanou bakalářku, která by mě mohla zajímat,“ líčí Kaya, jehož zadání opravdu chytlo.

Jeho úkolem bylo prozkoumat možnosti a zkusit přenést uživatelského klienta Y Softu do operačního systému Linux, na kterém fungují některé zahraniční vzdělávací nebo vědecké instituce. Kaya přitom nezačínal úplně od nuly, jedno řešení už společnost měla, jenže to nesplňovalo požadavky klientů. „Na začátku mi dalo hodně práce, abych se dostal do systému, pochopil, na čem produkty firmy stojí. Pak už to šlo dobře, první testovací verzi jsem měl hotovou asi za měsíc a půl,“ vzpomíná informatik, jehož práci už dnes využívají ve Weizmannově institutu věd v Izraeli, Univerzitě Miguela de Cervantese v Chile a na dalších místech, o kterých už ani autor novinky nemá přehled.

Velký kus praktické části bakalářské práce měl Kaya hotový už v létě před třetím ročníkem, v průběhu školního roku pak ještě zkoumal nové přístupy k testování. Jak dnes vzpomíná, na červnovou obhajobu se málem těšil. „Bylo určitě poznat, že jsem psal o něčem, o čem jsem hodně věděl. Pro mě osobně bylo ale nejdůležitější, že jsem nepracoval na ničem do šuplíku, ale na věci, která se skutečně využije,“ pochvaluje si rodák z Trenčína, jenž za svoji práci dostal i cenu děkana. Jedním zadáním jeho mise ve firmě neskončila. Ve Y Softu má dnes poloviční úvazek a letos v létě věnuje svůj čas mobilním aplikacím.

Po prázdninách nastupuje Kaya na fakultě informatiky na manažersky orientovaný obor, pořád si hraje s myšlenkou, že by si jednou založil vlastní firmu. Teď by ale nic neměnil. „Mám pocit, že za půl roku ve firmě, jsem se naučil víc než ve škole. Jenže ve škole jsem získal teoretické základy, bez kterých by mi všechno trvalo mnohem delší dobu a musel bych si sám hodně dostudovat. A tak je to asi správně,“ doplňuje.

Hlavní novinky