Dokument, jehož cílem je upozornit autory na problém tzv. predátorských odborných časopisů, zveřejnila dnes Masarykova univerzita. Reaguje tak na rozšiřující se fenomén, který ohrožuje systém vědeckého publikování.
Takzvaný predátorský vydavatel nebo časopis nabízí autorům za určitý poplatek jistotu zveřejnění jejich odborného příspěvku. Ten přitom často nemusí projít žádným skutečným recenzním řízením, a tak vyjde bez ohledu na kvalitu.
„Masarykova univerzita rozhodně odmítá jakoukoli formu využívání systému predátorských vydavatelů pro snadné zvyšování publikačního výkonu a umělé navyšování ohlasu na vlastní odborné práce,“ komentuje situaci prorektor pro výzkum Petr Dvořák.
Dokument s doporučeními univerzita vydala zejména proto, že v některých případech může být pro začínající autory obtížné rozpoznat, jestli se skutečně jedná o predátorské vydavatelství a časopis nebo ne. Typické jsou například podezřele lákavě vypadající e-mailové nabídky, honosně či naopak obecně znějící názvy časopisů, nedostatečně popsané procesy recenzního řízení nebo příliš snadné a rychlé zveřejnění práce.
„Doporučujeme našim autorům pečlivě zvážit, prověřovat, případně revidovat svoji publikační strategii a ukončit spolupráci s potenciálně predátorským vydavatelem nebo časopisem,“ doplňuje Dvořák.