České, francouzské i čínské písně rozezněly v uplynulém víkendu švýcarské město Montreux. Padesátého druhého ročníku mezinárodního festivalu sborů Montreux Choral Festival se letos zúčastnil také Pěvecký sbor Masarykovy univerzity. Zpěváci si ze soutěže odvezli titul absolutního vítěze Grand Prix. Uskupení tak potvrdilo svoji přední pozici mezi světovými amatérskými sbory.
Mezi celkem dvanácti soutěžícími byly například soubory z Belgie, Maďarska, Číny nebo Portugalska. „Každý sbor, který se chtěl zúčastnit, musel poslat přihlášku s nahrávkami a soutěžním repertoárem. Na základě toho byli potom soutěžící vybráni,” vysvětlil sbormistr Michal Vajda.
Do finále postoupili brněnští zpěváci spolu s ženským uskupením z Maďarska. „Po vyhlášení výsledků jsme se museli okamžitě rozhodnout, co budeme v boji o titul zpívat. To bylo opravdu těžké. Nakonec jsme zvolili moravskou lidovku a vyplatilo se to,” dodal Vajda.
Vystoupení Pěveckého sboru MU po vyhlášení
Performance after annoucing..City of Montreux's Grand Prix winnerof Montreux Choral Festival 2016THE CHOIR OF MASARYK UNIVERSITY Jeunes mixteRépublique TchèqueCzech Rep.GRATULATIONS!!
Zveřejnil(a) André Guetto dne 3. duben 2016
Podle prezidenta sboru Jiřího Ammera byl maďarský soubor těžkým soupeřem. „Když jsme je slyšeli zpívat, bylo nám jasné, že to nebude vůbec lehké. Naštěstí se nám lidovka povedla, užili jsme si ji my i diváci, “ doplnil student.
Festival ale nebyl jen o soupeření. „Překvapila mě přátelská atmosféra mezi sbory. Třeba před vyhlášením výsledků jsme všichni společně dělali mexickou vlnu a zpívali, “ řekla jedna ze zpěvaček Jarmila Andrlová.
Pěvecký sbor MU dlouhodobě patří mezi světovou špičku mezi amatérskými uskupeními, ocenění v Grand Prix získal na mezinárodních soutěžích už počtvrté.
Uskupení bylo založeno už v roce 2004, svojí činností ale navazuje na dlouholeté tradice univerzitního sborového zpěvu. Členy se mohou stát studenti všech fakult, kteří úspěšně projdou konkurzem. Repertoár zahrnuje klasickou sborovou literaturu od renesance až po současnost, ale i vokální skladby inspirované moderními žánry s možným uplatněním instrumentálních či jiných tvůrčích schopností pěvců.
Aktuálně má sbor vedený Michalem Vajdou 50 členů a kolem deseti vystoupení ročně. Zkouší pravidelně dvakrát týdně na Pedagogické fakultě MU.