Ukázat středoškolákům, kdo je to vlastně vědec a čím vším se může zabývat, je jedním z hlavních cílů turné Science slamu po středních školách. Turné, na které vyráží Masarykova univerzita a Univerzita Karlova, odstartovalo ve čtvrtek 7. září. Studenti středních škol budou mít díky němu možnost zažít nejen vystoupení, v němž se odborníci snaží zábavnou a srozumitelnou formou přiblížit svůj výzkum, ale především se mohou v diskuzi ptát vědců z obou univerzit na jejich práci a život na vysoké škole.
Science slamy pořádá Masarykova univerzita už pátým rokem. Zájem veřejnosti o to, co se děje ve vědě dokládá i zcela zaplněné Univerzitní kino Scala, kde se pořádaly poslední dva slamy. Organizátoři akce chtějí nyní více cílit na středoškoláky. „Jsou to nejen potenciální uchazeči o studium na univerzitě, ale možná také budoucí vědci. Chceme jim ukázat, co to znamená pracovat ve výzkumu, jak vypadá takový vědec a jakým věcem se věnuje,“ uvedl Petr Holík, který Science slam Muni organizuje.
Science slamy na středních školách probíhají trochu odlišně než ty pro veřejnost. „Vystupují na něm maximálně čtyři odborníci, z nichž každý má připravené asi šestiminutové vystoupení. Při nich se mohou studenti ptát na to, co je zaujalo z oboru jednotlivých vědců i na výzkumnou práci obecně,“ doplnil Holík.
Pilotní akci vystoupení na střední škole si vědci z obou univerzit vyzkoušeli v červnu na Klasickém a španělském gymnáziu v Brně-Bystrci a teď mají naplánovaná vystoupení už v 15 školách. Zájemci o Science slam pro střední školy ale mohou dál organizátory kontaktovat, a to na čísle 775 473 910 nebo e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Středoškolákům se výzkumníci představí také na dalších akcích, například na veletrhu vzdělávání Gaudeamus v Brně, který se koná od 31. října do 3. listopadu nebo na Informačním dni Univerzity Karlovy na pražském Albertově v sobotu 11. listopadu.