Jak se zkoumají přírodní procesy a historie Země a proč bychom se opravdu měli zajímat o fenomén globální změny klimatu? Odpovědi na tyto otázky nabídnou dva dokumenty oceněné na letošním festivalu populárně vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO). K vidění budou v úterý 6. června v Univerzitním kině Scala v rámci festivalu Ozvěny AFO52, který začíná v 16.30. Promítání dokumentů zpestří také mini Science slam Masarykovy univerzity. Vstup je zdarma.
„Popularizace vědy má mnoho podob a patří k ní jak dokumentární filmy, tak vystoupení vědců na akcích formátu science slam. Na Ozvěnách AFO chceme divákům nabídnout obojí a především jim ukázat, že věda není záležitostí uzavřenou za zdmi výzkumných institucí a univerzit, ale přináší důležité odpovědi na celou řadu otázek, které jsou zajímavé i pro širokou veřejnost, “ uvedla jedna z organizátorek akce Ema Wiesnerová z tiskového odboru MU.
Trailer na Je s námi konec?
Letos se diváci mohou těšit na nezávislý ruský dokument Vostok: Hory šílenství, který osmnáct let sledoval práci výzkumného týmu, který v nehostinných podmínkách zkoumá legendární antarktické jezero Vostok. Film začíná v 16:30, po něm bude následovat krátké představení české vědecké stanice Johana Gregora Mendela, kterou v Antarktidě vybudovala Masarykova univerzita. Přiblíží ji její zakladatel Pavel Prošek z Přírodovědecké fakulty MU.
Na čem pracují mladí vědci z Masarykovy univerzity, přiblíží mini Science Slam v 18:40. V osmi minutách na něm za pomoci hlasu, těla a rekvizit představí svůj výzkum Hana Vrtalová z Filozofické fakulty MU, která se věnuje anglické výslovnosti, Ondřej Kovanda z Přírodovědecké fakulty MU studující kvantové pole a Marek Bičan z Fakulty sociálních studií MU, který divákům přiblíží, jaké náhody vedly ke světové válce.
V 19:30 začne projekce výpravného dokumenty Je s námi konec? z produkce National Geographic, kterým provází herec Leonardo DiCaprio a který spolu z řadou významných světových osobností hledá východisko z krize jménem globální změna klimatu. Jak se k tomuto fenoménu staví lidé a jak to ovlivňuje jejich chování přiblíží doktorandka z Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií MU Renata Svobodová.