Je sychravá podzimní sobota, kdy je lepší zůstat doma a nikam nevycházet. V kongresovém sále Divadla Husa na provázku je přesto rekordní počet lidí a jejich těla zaplňují všechny volné skuliny. Z černobílé fotografie visící na stěně vše pečlivě sleduje Jeho Svatost dalajlama spolu s Václavem Havlem. Zvony Petrova odbíjí čtvrt na pět. V čele dlouhého stolu mluví režisér Vladimír Morávek a zkracuje čekání. Hlavní host večera cestuje z Vídně a má malé zpoždění. S rostoucí teplotou v sále roste i nedočkavost. Pan režisér konečně dává pokyn zvukaři. Ozývá se hlas Marty Kubišové a píseň Postupujícímu šeru navzdory: „Zahýkal sýc – / krásné je hnít / Zašuměl bor – / že to chce klid / Zasyčel had – / hřbitov mám rád / Zaskvěl se květ – / kam se chceš brát? … A tak by se neměl věru – / V zájmu vlasti / – postupujícímu šeru / odpor klásti / Ať mír dál zůstává s touto krajinou.“ Za velkého potlesku vchází Václav Havel. Je 8. listopadu 2008 a v Brně se právě otevírá Kabinet Havel – roční kritická reflexe současné české společnosti iniciovaná studenty Masarykovy univerzity.
Zkušenost, hodnoty, žena, jazyk a média, podnikavost, krajina, myšlenky, kultura, role. Každý měsíc nové téma, noví diskutující. V den dvacátého výročí založení Občanského fóra 19. listopadu 2009 pak Kabinet Havel vrcholí Českou vizí – hledáním nejdůležitějších hodnot pro budoucnost naší společnosti. Brněnský Provázek je zas plný lidí. Ve velkém sále tentokrát sedí kromě Václava Havla také Jacques Rupnik, Václav Bělohradský, Jiří Gruša, Helena Illnerová, Jiří Grygar, Josef Michl, Jiřina Šiklová, Don Sparling, Jindřich Štreit, Kateřina Janků, Jiří Pavlica, Olga Sommerová, Ivo Mathé, Rut Kolínská, Tomáš Kára, Eva Jiřičná, Luděk Niedermayer a mnoho dalších osobností, které se zapojily do přemýšlení o naší budoucnosti.
Společná fotka České vize… náměstí Svobody a pět tisíc lidí zdravících Václava Havla… provázkovský Cirkus Havel… premiéra hry PRASE aneb Václav Havel‘s Hunt for a Pig na Špilberku zakončená obrovskou průtrží mračen… Kabinet Havel o budoucnosti Evropy… premiéra filmu Odcházení … brněnský Husa klub věnovaný Václavu Havlovi k 75. narozeninám a mnoho dalších obrazů z posledních čtyř let mi běží na přeskáčku hlavou, když o čtvrté adventní neděli roku 2011 zapalujeme s Ivou dvě svíčky v uppsalské katedrále. Utírám slzy a děkuji Václavu Havlovi za všechna inspirativní setkání a debaty na Provázku, který byl jeho brněnským domovem. Děkuji za velkou důvěru a podporu studentů, které vždy bral za své rovnocenné partnery a se kterými tak rád diskutoval.
„Československo se po dlouhá léta – jsouc jen bezvýznamným satelitem kohosi – vylhávalo ze své spoluodpovědnosti za svět. Musí proto teď hodně dohánět. Mluvím-li tu tak dlouho a o tolika důležitých věcech, pak pouze proto, že mám – spolu se svými spoluobčany – pocit provinění za naši dosavadní odsouzeníhodnou pasivitu a docela obyčejný pocit dluhu… Jinými slovy: stále ještě neumíme postavit morálku nad politiku, vědu a ekonomiku. Stále ještě nejsme schopni pochopit, že jedinou skutečnou páteří všeho našeho konání – má-li být mravné – je odpovědnost. Odpovědnost k něčemu vyššímu, než je má rodina, má země, můj podnik, můj prospěch. Odpovědnost k řádu bytí, do něhož se všechno naše konání nesmazatelně zapisuje a kde se teprve a jen spravedlivě zhodnocuje.“ Tato stále platná slova vyslovil Václav Havel před 22 lety v Kongresu USA.
Odpovědnost k řádu bytí teď leží na nás. Věřím, že právě Spolek absolventů, studentů a přátel Masarykovy univerzity bude spolu s vámi tím živým společenstvím lidí, které ve stopách Tomáše G. Masaryka a Václava Havla dál ponese díl odpovědnosti za stav našeho světa. Jak říká Madeleine Albrightová: „Nejdůležitější hodnoty pro budoucnost české společnosti nejsou výhradně české, jsou univerzální. Jsou to hodnoty Masaryka a Wilsona, Havla a demokratů po celém světě.“ Jsou to i naše hodnoty a hodnoty Masarykovy univerzity. Kabinet Havel, Česká vize, Husa klub proto pokračují dál.
Tomáš Mozga,
iniciátor a organizátor akce Kabinet Havel