Osmičlenná aliance European Digital UniverCity (EDUC) vznikla v roce 2019 jako jedno ze 17 pilotních konsorcií, které získaly grant v úplně první výzvě Evropské komise s názvem Evropské univerzity. Podobných aliancí je v současnosti v Evropě celkem 44 a jejich cílem je vytvářet hlubší evropský vysokoškolský prostor. Existující aliance podporuje EU finančním grantem, o financování v dalším programovém období však mezi sebou musí aliance tvrdě soupeřit.
„Masarykova univerzita je díky EDUCu už od samého začátku součástí prestižní sítě evropských aliancí a mám velkou radost, že budeme její součástí i nadále. Je to obrovský úspěch, že jsme ve veliké konkurenci získali další grant na pokračování společných aktivit, a už teď se těším, co všechno nám nová fáze EDUCu přinese,“ řekl Martin Bareš, rektor Masarykovy univerzity.
K novému evropskému grantu pogratulovalo Masarykově univerzitě i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. „Gratuluji celé Masarykově univerzitě k úspěšnému pokračování zapojení v konsorciu EDUC a přeji mnoho úspěchů ve společných aktivitách,“ uvedla Radka Wildová, náměstkyně pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT.
Aliance EDUC otevřela MU nové příležitosti k rozvoji mezinárodní spolupráce
Alianci EDUC tvoří kromě MU dalších sedm univerzit z Francie, Německa, Itálie, Maďarska, Norska a Španělska a její aktivity se zaměřují především na mezinárodní vzdělávání studentů v nejrůznějších formátech, od klasických studijních pobytů až po virtuální mobility, ale také na spolupráci v oblasti vědy a výzkumu a na podporu mobilit a vzdělávání zaměstnanců.
Aliance má v součtu téměř 200 tisíc studentů a 31 tisíc zaměstnanců a jejím hlavním cílem je úzce propojit všech osm univerzit, navzájem je otevřít hlubší spolupráci a harmonizovat procesy v nejrůznějších sférách univerzitního života.
Propojení univerzit pomáhá především virtuální meziuniverzitní kampus, kde si mohou studenti zapsat některý z desítek meziuniverzitních virtuálních a hybridních kurzů, a vyzkoušet si tak mezinárodní výuku, aniž by opustili Brno. Do meziuniverzitní výuky je zapojená také řada vyučujících z MU, kteří v tandemové výuce spojené se zahraničními kolegy vidí velký potenciál do budoucna.
„Tříleté působení v EDUCu nám otevřelo řadu nových příležitostí – propojili jsme se nejen ve výuce, ale i ve výzkumu nebo v aktivitách kariérních center a otevřeli jsme i společné letní školy. Pevně věřím, že v dalším programovém období vzniknou společné studijní programy, jejichž absolventi získají kromě diplomu z MU také diplomy ze zahraničních univerzit,“ upřesnil prorektor pro internacionalizaci Břetislav Dančák.
V nadcházejících čtyřech letech aliance plánuje ještě více prohloubit spolupráci na různorodých formátech mobilit a internacionalizace kurikula a nadále rozvíjet společný virtuální kampus a meziuniverzitní výuku.
V roce 2027 by pak aliance chtěla být úzce propojenou evropskou univerzitou a zároveň novým typem mezinárodní univerzitní komunity, která si bude zakládat na klíčových hodnotách jako jsou interdisciplinarita, inkluze, mnohojazyčnost, předávání znalostí a využívání digitálních technologií, které připraví studenty na budoucí společenské výzvy.