Křehká svoboda je název programu, který začne ve středu 16. listopadu v 16 hodin v Univerzitním kině Scala. Bude věnovaný nejen událostem roku 1989, ale i současnému dění v Evropě a ve světě. Po slavnostním zahájení převezme Stříbrnou medaili MU česká publicistka, překladatelka a bývalá disidentka Petruška Šustrová a promítat se bude film Klondike, který zachycuje příběh ukrajinské rodiny na začátku války v Donbasu. Na promítání naváže debata s názvem Na hranicích Ruska, hlavními aktéry debaty budou Petruška Šustrová, historik a publicista Petr Hlaváček, politolog Zdeněk Kříž, a český politický geograf, pedagog a publicista Michael Romancov. Debatu bude moderovat prorektor personální a akademické záležitosti MU Jiří Hanuš.
Ve večerních hodinách se ve Scale bude konat ještě Koncert kapely Děti kapitána Morgana a k vidění budou fotografie dokumentárního fotografa Bohdana Holomíčka, který se narodil na Ukrajině. Vstup na celý program v kině Scala je zdarma.
O den později 17. listopadu se na brněnském náměstí Svobody od 14 hodin uskuteční festival Brněnský sedmnáctý. Ten si připomene Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva a jeho letošním tématem je Sametový sen. V rámci této akce chtějí organizátoři centrum Brna rozsvítit barvami trikolóry. Připojí se i Masarykova univerzita nasvícením budovy rektorátu MU.
Rozsvítit Brno má i následná akce pořádaná Nadačním fondem studentů Filozofické fakulty MU. Tradiční Lampionový průvod ulicemi Brna bude začínat na náměstí Svobody. V 17.30 hodin jej na pódiu zahájí rektor MU Martin Bareš a děkanka Filozofické fakulty MU Irena Radová. Po zahájení se půjde směrem na Moravské náměstí, odkud trasa naváže na historickou trasu ke Komenskému náměstí a Filozofické fakultě MU. Následně se průvod zastaví na Stavební fakultě VUT a Právnické fakultě MU, kde se tradičně zapalují svíčky na uctění památky zesnulých. Poslední dvě zastávky budou Kounicovy koleje a Kraví hora, tam si účastníci průvodu společně zazpívají českou, slovenskou a studentskou hymnu. „Na každé zastávce si zavzpomínáme s historiky Masarykovy univerzity na události roku 1939 a 1989 a zapálíme svíčky na památku známým i neznámým obětem nacismu a komunismu. Akce má připomenout nejen 33. výročí sametové revoluce, ale vzpomenout na události, které se staly 17. listopadu roku 1939 a 1989,“ uvedla za organizátory koordinátorka průvodu Kateřina Holíková.
Lampiony si každý může přinést vlastní, studenti ale pořádají i lampionový workshop, kdy si od 14 do 17 hodin může každý v prostorách Knihovny Jiřího Mahena v Kobližné ulici lampion vyrobit. Přímo na náměstí Svobody také bude mít svůj stánek s modrými lampiony MUNI Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ. K dispozici budou více než dvě stovky lampionů.
Masarykova univerzita si listopadové události roku 1939 připomene také už v pondělí 14. listopadu od 15.45 hodin na Pietním shromáždění u památníku v areálu Kounicových kolejí. Rektor Martin Bareš a zástupci fakult tam položí věnce na památku vězněných, mučených a popravených členů akademické obce MU i dalších obětí nacistického režimu. Zapálením svíčky mohou na této akci symbolicky uctít všechny oběti a hrdiny, také všichni studenti a zaměstnanci MU.