Na festivalu Křehká svoboda 35, který se koná v prostorách Prvního Patra na Šilingrově náměstí v Brně, si připomeneme 17. listopad 1989 a události, které zemi přinesly svobodu a možnost samostatného národního rozvoje. K setkání je zvána akademická obec, studentstvo a zaměstnanci Masarykovy univerzity, ale také široká veřejnost. Program od 15:30 je naplněný tematickými přednáškami a diskusemi završí ho koncert skupiny Jazz Pilgrim.
„Masarykova univerzita si letos připomíná 35. výročí 17. listopadu 1989, a to jako přelomovou událost, jíž se definitivně skončila ošklivá normalizační doba a vlastně celé čtyřicetileté období komunistického panství, do něhož patřilo krátké nadechnutí pražského jara. Můžeme mluvit nejen o revoluci, která postupně změnila naši zemi ve všech podstatných oblastech, ale také o proměně vzdělávacího systému, který není bez chyb, ale může se rozvíjet správným směrem podporujícím mladé talenty a rozvíjejícím všechny složky lidské osobnosti. Masarykova univerzita patří k institucím, které chtějí chránit základní demokratické principy, protože si uvědomuje, jak je svoboda křehká a jak o ni musíme neustále zápasit – jak s vnějšími, tak vnitřními hrozbami. Oslavu 17. listopadu včetně souvislostí let 1939 a 1989 považuje MU za svou povinnost, která v sobě obsahuje tragické i radostné prvky,“ zdůrazňuje prorektor pro akademické a kulturní záležitosti Jiří Hanuš.
Součástí tematického programu, který připravilo Kulturní centrum MU, bude ocenění významných osobností univerzitními medailemi. K letošnímu kulatému výročí sametové revoluce pronese ze záznamu poselství zpěvačka a politická aktivistka Marta Kubišová, která nedávno převzala Zlatou medaili MU. Poté budou z rukou rektora Martina Bareše předány Stříbrné medaile MU novinářce a spisovatelce Ludmile Rakušanové, již si spojujeme s působením v rádiu Svobodná Evropa a v Českém rozhlase, a Oldřichu Haičmanovi, který řídil celostátní Charitu ČR a později Diecézní charitu Brno. Medaili Rogera Scrutona letos obdrží hlavní zahraniční host Andrzej Jagodziński. Bývalý polský disident, diplomat a překladatel při této příležitosti bude přednášet na téma Svoboda je vždy křehká.
V diskusi nazvané Svoboda tehdy a dnes, ve které se bude hovořit nejen o rádiu Svobodná Evropa a Svoboda, ale také o současných médiích, vystoupí členka Asociace evropských novinářů Ludmila Rakušanová, ruský novinář a autor historických knih Andrey Shary, novinář, reportér a šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus Josef Pazderka a fyzický básník, hudebník a pedagog Petr Váša. Vyvrcholením programu bude jazzrockový koncert skupiny Jazz Pilgrim a jejich hostů – performera Petra Váši a kontrabasisty a baskytaristy Josefa Feča.
Brněnský sedmnáctý
Svoboda a odpovědnost je tématem osmého ročníku festivalu Brněnský sedmnáctý, který oslavuje svobodu a demokracii a připomíná události listopadů 1939 a 1989 v Brně a v neposlední řadě podněcuje občanskou společnost k aktivnímu zájmu o aktuální dění u nás i ve světě. Návštěvníci festivalu se mohou 17. listopadu těšit už od 11:30 hodin na pestrý program v podobě debat, workshopů, promluv významných řečníků, ale také na koncerty na náměstí Svobody, na kterých vystoupí zpěvačka Aneta Langerová, zpěvák a písničkář Thom Artway, slovenský Orchester Jeana Valjeana, cimbálová muzika Jánoch nebo nejdéle hrající česká beatová skupina Synkopy 61. Centrem Brna se v 17:11 tradičně rozezní Modlitba pro Martu a česká i slovenská státní hymna.
„Chceme symbolicky připomenout, že před rokem 1989 zaznívala spousta slov a písní pouze za zavřenými dveřmi, dnes je s nimi možné vyjít svobodně ven. Tímto odkazujeme také na důležitost aktivního občanství každého z nás,“ apeluje dramaturgyně Brněnského sedmnáctého Sára Matůšová. Ulice Kobližná se 17. listopadu promění v zónu neziskových organizací, která představuje svobodu a odpovědnost v praxi. Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout pod ruce jednotlivým neziskovým organizacím nebo si něco z jejich činnosti aktivně vyzkoušet. „Jsme rádi, že se nám podařilo v Brně vytvořit tuto tradici a získat tak pro město významnou pozici na pomyslné mapě oslav demokracie a svobody. Pořádáme největší festival na Moravě a třetí největší v Česku,“ říká vedoucí festivalu Stano Čaban. Brněnský sedmnáctý se letos poprvé bude konat také v následujících deseti dnech.
Lampionový průvod
V neděli 17. listopadu v 18 hodin bude na náměstí Svobody zahájen rektorem Martinem Barešem tradiční Lampionový průvod, který pořádá Nadační fond studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity jako vzpomínkovou akci na odvahu nejen studenstva v letech 1939 a 1989. Průvod se vydá cestou na Moravské náměstí a pak přes Komenského náměstí k filozofické fakultě. Následně ho čekají zastávky u Stavební fakulty Vysokého učení technického v Brně a u Právnické fakulty MU, kde se budou zapalovat svíčky k uctění památky obětí totalitních režimů. Poté se průvod přesune na Kounicovy koleje, kde bude položen věnec, a vše zakončí zpěv české, slovenské a studentské hymny na Kraví hoře. Účastníci průvodu uslyší na jednotlivých zastávkách historické výklady členů spolku Masarykovi historici. Lampiony je možné přinést vlastní, nebo si je vyrobit při workshopu. Limitovaný počet modrých lampionů MUNI bude k dispozici na stánku Dobrovolnického centra MUNI POMÁHÁ v neziskové zóně v ulici Kobližná.
Lampionový workshop
Vlastní lampion do průvodu si může kdokoliv vyrobit na workshopu, který se koná v neděli 17. listopadu od 14 hodin v Paláci šlechtičen, Kobližná 1.