Mendel společně s Darwinem otevírá učebnice biologie po celém světě. V zahradě augustiniánského opatství, která sousedí s Mendelovým muzeem MU, byl obnoven a dnes slavnostně otevřen jeho skleník. Stavba je dalším kamínkem do mozaiky péče o odkaz G. J. Mendela a pokračováním oslav dvoustého výročí narození zakladatele genetiky.
Nový skleník navrhli architekti ze studia Chybík+Krištof. Z původního skleníku se zachovaly jen základy. V sedmdesátých letech 19. století totiž stavbu smetla bouře, přesněji tornádo. I tento meteorologický jev je spjatý s Mendelovým jménem, ten totiž jako první člověk na světě popsal, jak vypadal a jak probíhal.
Obnovený skleník za téměř čtyřicet milionů korun má transparentní konstrukci tvořenou ocelí a sklem, takže tak trochu splývá s okolím. Do jeho podoby zakomponovali architekti také Mendelovy genetické zákony. Jejich návrh čerpá z archivních materiálů, kopíruje originální půdorys budovy a má totožné tělo s výraznou střechou. Konstrukce je však speciálně vyvinutá na základě tří genetických principů Gregora Johanna Mendela. „Systém je složený z několika druhů stavebních prvků od největších po nejmenší, které své vlastnosti dědí podobně jako Mendelův hrách. Větší množství elementů nám pak umožnilo subtilnější konstrukci, než by byla standardně možná,“ přiblížil princip architekt Ondřej Chybík.
V novém skleníku se propojuje všechno, za co Česká republika i svět Mendela uctívá. Lákat k návštěvě Brna, augustiniánského opatství a Mendelova muzea MU bude odborníky i laiky. Ti první se tam budou potkávat na vědeckých konferencích a akcích, ti druzí můžou v prostorách skleníku taky trochu zkoumat – díky závěsné aeroponii, pěstování bez substrátu, se mohou podívat na všechna stadia růstu hrachu, a vžít se tak do Mendelovy badatelské role.
Skleník ale bude sloužit pro různé další aktivity. „Například prohlídky pro školy, prezentace, setkávání lidí z vědecké sféry či konference, ale zároveň bude možný i jeho pronájem na kulturní a společenské akce nebo svatby,“ uvedl Jakub Carda z obecně prospěšné společnosti Společně, jež se o připomínání Mendelova odkazu společně s dalšími institucemi v Brně stará.
Skleník bude možné navštívit v rámci prohlídek pořádaných Mendelovým muzeem Masarykovy univerzity od 15. listopadu. „Masarykova univerzita dlouhodobě pečuje o odkaz Gregora Johanna Mendela a intenzivně rozvíjí výuku a výzkum v oborech, kterým se Mendel věnoval. Je pro nás ctí být součástí projektu, který umožnil obnovu skleníku, k jehož základům se dlouhé roky jezdili poklonit genetici a další vědci z celého světa. Společně s rakouskými partnery projektu, Universität Wien a BOKU, jsme navázali spolupráci, kterou hodláme v budoucnu rozvíjet a Mendelův odkaz dále šířit nejenom v obou našich zemích, ale do celého světa,“ uvedla při otevření skleníku prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU Šárka Pospíšilová.
Univerzita se celý letošní rok podílí na oslavách dvoustého výročí narození zakladatele genetiky, v letních měsících spolupořádala prestižní mezinárodní vědeckou konferenci Mendel Genetics Conference.