Rektor MU Martin Bareš, který současně předsedá České konferenci rektorů, se dopoledne účastnil vzpomínkových událostí v Praze. Společně s předsedou Studentské komory Akademického senátu MU Danielem Jirků nejprve položili kytici u Hlávkovy koleje a poté u pamětní desky Jana Opletala a Václava Sedláčka v ulici Žitná. Před polednem se konal společný akt České konference rektorů na pietním místě na Národní třídě. Pražský program zakončili oba zástupci MU uctěním památky 17. listopadu při akci Svobodný listopad na Albertově.
„Stál jsem zde na Albertově jako zástupce Masarykovy univerzity poprvé před třemi lety, kdy jsem hovořil o odkazu Jana Opletala, kterému nacisté zničili jeho sen, stát se lékařem. Ale on se i přesto stal lékařem. Lékařem našich srdcí a duší. Dnes bych chtěl připomenout, že listopadové události 1989, které jsem prožil jako vysokoškolský student, nám přinesly demokracii a svobodu. Svobodu volit, cestovat, diskutovat, kritizovat, bádat a setkávat se. S touto svobodou se ale pojí i zodpovědnost, za svobodu jsme každý z nás - jednotlivec i společnost - zodpovědní a musíme o ni pečovat,“ uvedl z pódia na Albertově Martin Bareš.
V Brně začaly vzpomínkové akce také v dopoledních hodinách. Masarykovu univerzitu zastupovali na akci u Pomníku 2. a 3. odboje v Rooseveltově ulici, kterou pořádal Magistrát města Brna, prorektor MU Břetislav Dančák a členka Studentské komory Akademického senátu MU Natália Antalová.
Studentská komora také u pomníku T. G. Masaryka na Komenského náměstí předala Cenu SKAS za studentský podíl na výuce na Masarykově univerzitě. Ocenění v oblasti přírodních věd získal Erik Kalla z přírodovědecké fakulty, v oblasti ekonomie a informatika Matěj Pavlík z fakulty informatiky a v oblasti společenských a humanitních věd Jiří Němec z fakulty sociálních studií.
Odpolední program připomenutí událostí 17. listopadu nejen roku 1989, ale také roku 1939, pokračoval v Brně v režii studentů. Nadační fond studentů Filozofické fakulty MU pořádal tradiční Lampionový průvod. Lampiony s logem MUNI byly k dispozici přímo na stánku Dobrovolnického centra MUNI POMÁHÁ na náměstí Svobody.
Před vykročením stovek lidí s lampiony k fakultám MU, vystoupil na pódiu rektor Martin Bareš a děkanka Filozofické fakulty MU Irena Radová. Průvod vyšel z náměstí Svobody směrem na Moravské a Komenského náměstí k Filozofické fakultě MU. Následně se zastavil na Stavební fakultě VUT a Právnické fakultě MU, u Kounicových kolejí a na Kraví hoře, kde studenti zazpívali českou, slovenskou a studentskou hymnu.
V Brně se také jako společná akce studentů všech šesti vysokých škol konal festival Brněnský sedmnáctý. Tento festival svým programem již pošesté podněcuje občanskou společnost k aktivnímu zájmu o aktuální dění u nás i ve světě. V rámci této akce nechala Masarykova univerzita nasvítit budovu rektorátu na Žerotínově náměstí v barvách trikolory.
Na události roku 1939 a uzavření vysokých škol nacisty upozornila Masarykova univerzita už v pondělí 14. listopadu na Pietním shromáždění akademické obce MU v areálu Kounicových kolejí. Těm, kteří nepřežili nacistický teror, se poklonili zástupci studentů, děkani a proděkani všech desíti fakult MU.
V univerzitním kině Scala se pak už v předvečer 17. listopadu uskutečnila akce Křehká svoboda. Program, který připravilo Kulturní centrum MU, se věnoval nejen událostem z roku 1989, ale i současnému dění v Evropě a ve světě. Návštěvníci měli možnost zhlédnout snímek Klondike, který zachycuje příběh ukrajinské rodiny z Donbasu zasazený do roku 2014, kdy probíhal ozbrojený konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Na promítání filmu volně navázala debata s názvem Na hranicích Ruska. Stříbrnou medaili MU na akci obdržela česká publicistka, překladatelka a bývalá disidentka Petruška Šustrová.