Projít parkourovou trať bez jedné nohy, rýžovat zlato, vyrobit vlastní vesmírný nápoj, psát neviditelným inkoustem či chvilkově ztratit zrak. Nejen to zažijí návštěvníci v pátek večer na fakultách a pracovištích Masarykovy univerzity při Noci vědců. Šest hodin napěchovaných výjimečnou podívanou napříč vědeckými obory pro malé i velké láká na vědecké přednášky, experimenty, science show, workshopy a komentované ukázky.
Noc vědců se koná na různých místech po celé České republice pravidelně od roku 2005. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště či science centra. Masarykova univerzita nabídne opět pestrý program od devíti fakult a dalších vědeckých a vzdělávacích center. Část programu se uskuteční také v Telči, kde má MUNI své univerzitní centrum. Vědecké týmy odstartují svůj nabitý program jednotně v 18 hodin. Výzkumné aktivity a pokusy budou přístupné až do půlnoci.
Letošní ročník Noci vědců má podtitul Tajemství, které se tematicky prolíná napříč aktivitami jednotlivých stanovišť. Při brněnském programu akce se odtajní například tajemství magických amuletů, starých map, rostlin, písma, textilních vláken či šestého smyslu.
Aby zájemci stihli co nejvíce stanovišť, propojí jednotlivá univerzitní pracoviště speciální autobusová linka zdarma připravená ve spolupráci s Vysokým učením technickým. Bezbariérové spoje pojedou od bohunického kampusu přes střed města, Technologický park až k Semilassu.
V místo s největší koncentrací vědeckých pokusů a přednášek od vědců a studentů MUNI se promění Univerzitní kampus Bohunice. Stánky s prezentací svého programu tam rozloží hned pět fakult a dalších šest pracovišť MUNI. Pestré aktivity v kampusu připraví například vědci z přírodovědecké fakulty, kteří malé i velké badatele pobaví a poučí v experimentální show chemie. Další stanoviště pomůže odhalit tajemství fungování enzymů či prozkoumat tajemství barev - například proč je červené zelí červené a zda může svou barvu změnit. Ústav přírodovědecké fakulty RECETOX zase nechá nahlédnout do světa Brněnské živé laboratoře. Stánek lékařské fakulty odhalí tajemství struktur lidského těla za pomoci diagnostického ultrazvukového přístroje, rentgenového přístroje, přístroje pro bezkontaktní termografii či dopplerovského měření. Zájemci si mohou také na vlastní kůži vyzkoušet práci se simulátory využívanými ve výuce očního lékařství. Vědecký tým z farmaceutické fakulty se s návštěvníky kampusu vydá na cestu za tajemstvím ukrytým v jedné malé bílé tabletě. Dozvíte se, co v sobě ukrývá, jak se vyrábí a díky čemu vlastně účinkuje. Dozvíte se také, jak byla vynalezena antibiotika a na jakém principu fungují. Otevřeno bude také výzkumné centrum CEITEC MUNI, v němž návštěvníci odhalí např. tajemný svět nanotechnologií či se dozví, co se děje v mozku během Alzheimerovy choroby.
Stánek ekonomicko-správní fakulty láká na informace o tom, jaké jsou zdroje znečištění ovzduší a jak můžeme sami ovlivnit, co dýcháme. Tým z fakulty sportovních studií si připravil astronautický workshop, ve kterém zájemci poznají, co se děje s lidským tělem ve vesmíru. Další stanoviště umožní návštěvníkům zjistit správný počet kostí a svalů v lidském těle a pojmenovat všechny orgány. Na místě lze vyzkoušet parkourovou trať, kterou lze projít bez použití rukou, jedné nohy nebo úplně poslepu.
V místnost plnou záhad a zábavy se při Noci vědců promění Knihovna univerzitního kampusu. Děti i dospělí si tam užijí luštění šifer, hádanek a kvízů, hraní deskových her nebo psaní neviditelným inkoustem. U stanoviště Centra jazykového vzdělávání si mohou zájemci vytvořit ze svých jmen hudební kryptogramy, najít cestu z jazykového labyrintu či odvodit význam gest typických pro jiné kultury.
V centru města otevře své brány přírodovědecká fakulta v areálu v Kotlářské ulici. Umožní namíchat si vlastní vesmírný nápoj z nealkoholických ingrediencí a také přenese účastníky do období zlaté horečky díky rýžování zlata a hledání drahých kamenů. Současně zve zájemce na noční prohlídky skleníků Botanické zahrady.
Nedaleko na filozofické fakultě se pokusí mladí badatelé odhalit tajemství ukrytá v amuletech a nahlédnout do tajemného světa léčebné magie. Hudební doprovod obstarají ukázky pijáckých písní ze středověkých klášterů.
Na právnické fakultě se návštěvníci seznámí se životem četníků z let 1910 až 1918. Co se asi skrývá v četnické brašně? K vidění budou i uniformy, výstroj a výzbroj. Kulturní odlehčení zajistí komické autorské jednoaktovky studentů práv o tom, co jsou právníci vlastně zač, a jak vypadá jejich běžný pracovní den. Na děti čeká divadelní ztvárnění soudu s vlkem z Červené Karkulky, které se do pohádky většinou nevejde.
Nabitý program si připravila i fakulta informatiky. Formou workshopu si tam budoucí výzkumníci vyzkouší modelování ve 3D. Seznámí se také s děním v počítači při zpracování digitálního obrazu a jeho pixelů. Stejně tak tým informatiků prozradí, jak se navrhuje, programuje a ovládá elektronika v zařízeních jako jsou roboty či drony. Experti z Kyberbezpečnostního týmu CSIRT-MU poodhalí problematiku kyberhrozeb, představí aktuální trendy a poradí, jak se ochránit před nástrahami útočníků.
Pedagogická fakulta přichystala vědeckou show s řadou zajímavých chemických pokusů. Fanoušci experimentů se dozví, zda je vždy nutné zapálit oheň sirkou či zda mohou hořet piliny hořčíku nebo pěna z Jaru. Na stanovišti Katedry biologie PED MUNI si zase přijdou na své milovníci tajemných živočichů, kteří si mohou pomazlit maxišváby, pakobylky, hady nebo ještěry.
Podruhé se do Noci vědců letos zapojuje i Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás. V sídle střediska na Komenského náměstí si návštěvníci zkusí rozluštit text napsaný Braillovým slepeckým písmem či splnit praktické úkoly postavené na simulaci bariér, s nimiž se běžně potýkají neslyšící. Zahrát si mohou také pexeso pro nevidomé nebo tichou poštu s neslyšícími.
Archiv Masarykovy univerzity zpřístupní zájemcům s předchozí rezervací prohlídku běžně nepřístupných depozitářů.
Noc plnou poznání a vědy zažijí i návštěvníci Mendelova muzea, kde se vydají po stopách bádání Johanna Gregora Mendela, prozkoumají embryo hrachu nebo si vyzkouší jednoduchý experiment s falešným tornádem.
Nadšence vědy láká na páteční večer také Univerzitní centrum Telč. Vědci z pobočky Národního památkového ústavu tam předvedou možnosti využití UV záření při odhalování lidskému oku neviditelných stop, jak je ve filmových detektivkách využívají kriminalisté. Za pomoci záření zkusí zájemci rozpoznat falešné bankovky nebo nalézt skvrny na koberci. Pod vedením vědců z telčské pobočky Akademie věd zase bude možné vyzkoušet si práci s termokamerou, pomocí které lze odhalit počty lidí za stěnou, aniž by byli vidět.
Všechny vstupy na akci Noc vědců jsou zdarma, na vybraných místech je doporučena předchozí registrace. Podrobný program najdete na webu www.nocvedcu.cz/brno.
Podpořte vědce MUNI!
Součástí letošní Noci vědců je také soutěž Český VŠEVĚD 2023, která chce nadchnout nové zájemce o vědu a poutavě přiblížit vědecké výzkumy. Brněnská Masarykova univerzita má v soutěži mezi jedenatřiceti vědci a vědkyněmi letos dvojnásobné zastoupení. O titul Vševěda se ucházejí archivářka z Archivu Masarykovy univerzity Jaroslava Kacetlová a hydrobiolog Petr Pařil z Ústavu botaniky a zoologie SCI MUNI. Podpořit oba vědce můžete hlasem na webu Noci vědců, kde najdete i jejich krátká soutěžní videa na téma Tajemství. Hlasování potrvá na webu do 15. října, finále hostí 6. prosince City Campus Ostravské univerzity.