Třídenní konferenci Czeducon pořádá Dům zahraniční spolupráce (MŠMT) už pošesté a každoročně přiláká stovky odborníků z českých vysokých škol i ze zahraničí. Ti si na konferenci pravidelně přijíždějí rozšiřovat své znalosti, objevovat nové trendy a příležitosti, sdílet dobrou praxi a zároveň navazovat spolupráci napříč Evropou.
Letos na účastníky konference čekalo celkem 60 přednášek, workshopů a debat zaměřených na čtyři hlavní tematické okruhy: internacionalizaci pro všechny, digitální věk, podporu, péči a well-being a spolupráci v rámci akademické sféry i mimo ni. S pěti příspěvky na konferenci vystoupila Masarykova univerzita.
Desítky zájemců si přišly poslechnout Tomáše Vargu ze Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky (Teiresiás). Ten na Czeduconu sdílel zkušenosti střediska s krátkodobými mobilitami studentů se specifickými potřebami. Loni jich MUNI vyslala do zahraničí téměř 30 a dalších 12 jich přivítala. Na své přednášce mluvil nejen o výzvách, kterým studenti i vzdělávací instituce čelí, a benefitech, které mobility studentům přinášejí, ale také například o mezinárodních letních školách LangSkills pro neslyšící a nedoslýchavé studenty.
S příspěvkem o dobrovolnictví na MUNI a Dobrovolnickém centru MUNI POMÁHÁ na konferenci vystoupil prorektor pro internacionalizaci Petr Suchý. „Dobrovolnictví je velmi mocný nástroj, jímž může univerzita plnit svou společenskou roli a iniciovat pozitivní změnu ve společnosti. Já sám mám zkušenost s dobrovolnickým programem v Texasu, kde jsem rok pracoval jako pomocný učitel ve školce, a musím říct, že to pro mě byl nesmírně obohacující rok. Proto jsem velmi pyšný, že u nás na Masarykově univerzitě vznikla iniciativa MUNI POMÁHÁ a že se naši studenti zapojují do dobrovolnických aktivit a pomáhali i při krizích, které nás v posledních letech potkaly, ať už to byla pandemie, válka na Ukrajině nebo tornádo a povodně. Poslední roky jasně ukázaly, že dobrovolnictví má na Masarykově univerzitě své místo,“ zaznělo v příspěvku.
Velký počet zájemců přilákala také společná diskuse Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a Vysoké školy ekonomické na téma Staff Week Tradition: Building Bridges for International Collaboration. V ní vystoupil Martin Vašek z Welcome Office při Centru zahraniční spolupráce, který s posluchači sdílel zkušenosti s organizací MUST Weeku (Masaryk University Staff Training Week).
„Týdenní vzdělávací pobyty mají na Masarykově univerzitě dlouholetou tradici – pořádáme je více než dvacet let. Už od začátku se snažíme je tematicky zaměřovat na určité agendy a děláme několik běhů, například pro pracovníky ze zahraničních oddělení, knihoven nebo oddělení zaměřených na vědu a výzkum, transfer technologií či akreditaci. Každoročně máme na MUST Week velmi pozitivní ohlasy nejen od zahraničních kolegů, ale i od kolegů z MUNI, pro které jsou společná setkání a sdílení dobré praxe skvělou příležitostí k rozvoji našich pracovišť,“ přiblížil Martin Vašek.
V odpoledním bloku představila Athena Alchazidu z Centra jazykového vzdělávání MU nový projekt EPSULA, na němž Masarykova univerzita spolupracuje s šesti univerzitami z Ekvádoru, Salvadoru, Španělska a Finska. „Za posledních 50 let zanikly v Latinské Americe desítky domorodých jazyků. Aby se alespoň některé z nich zachovaly, vytváříme vícejazyčný portál EPSULA, který pomůže nejen zachovat domorodé jazyky pro budoucí generace, ale zároveň bude sloužit také jako zdroj výukových materiálů primárně určených studentům španělštiny a turistického ruchu. Navíc bude představovat i cennou databázi pro jazykovědce či antropology,“ vysvětlila Athena Alchazidu a během přednášky ukázala i několik videí, která vznikla díky projektu financovanému Evropskou unií.
Sérií příspěvků zakončila společná prezentace Masarykovy univerzity a University of Antwerp o letních a zimních školách. „Na MUNI už přes čtrnáct let organizujeme několikatýdenní letní školy, které do Brna lákají stále více studentů. Velkou inspirací jsou pro nás letní a zimní programy z Antverp, které každoročně přivítají okolo sedmi stovek účastníků. Krátkodobé vzdělávací programy jsou velmi zajímavou příležitostí pro univerzity, a tak nás napadlo, že bychom na Czeduconu spolu s kolegyní Evelien Peeten z Antverp mohly sdílet naše zkušenosti. Každý k organizaci krátkodobých programů totiž přistupujeme jinak a myslím, že oba modely mohou být velmi inspirativní pro ostatní,“ vysvětlila manažerka letních škol Erin Anna Huták z Centra zahraniční spolupráce MU důvody, proč se univerzity rozhodly prezentovat společně.
Konferenci CZEDUCON letos organizoval Dům zahraniční spolupráce ve spojení s národními agenturami z Rakouska, Německa, Slovenska a Polska. Od příštího roku plánují organizátoři konferenci přejmenovat na CEEDUCON (Central European Conference on Internationalization of Higher Education) a přilákat ještě více zahraničních odborníků z oblasti mezinárodního vzdělávání.
Jak vypadala letošní konference, zachycuje dvouminutové video Domu zahraniční spolupráce. Na webové stránce konference jsou dostupné prezentace jednotlivých řečníků a postupně tam také budou přibývat videozáznamy ze sálů C1 a C3.