Přejít na hlavní obsah

Masarykovy dny začaly. Poctou, přednáškou a oceněním

Každoročně na začátku března si Masarykova univerzita připomíná narozeniny prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka, jehož jméno nese. Popáté už také na jeho počest pořádá akci nazvanou Masarykovy dny, letos s podtitulem Neklidný svět.

Pocta odkazu TGM před jeho sochou na Komenského náměstí v Brně.

„Tomáš Garrigue Masaryk byl veřejný intelektuál, jehož služby a myšlenky by byly potřeba i v dnešní době. Náš svět je dnes neklidný, podobně jako byl Masarykův svět. Nejde nám o to s ním bezvýhradně souhlasit, ale naše univerzita se ztotožňuje například s tím, jakým způsobem se snažil hledat pravdu,“ připomněl prorektor pro akademické a kulturní záležitosti Masarykovy univerzity Jiří Hanuš, který Masarykovy dny vyhlásil a zahájil.

V rámci pocty vyjádřené u sochy před budovou univerzity na Komenského náměstí zmínil prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Masarykovy univerzity Radim Polčák, že v jednom z aspektů odkazu TGM se univerzita vrací k jeho působení učitele a ke krátkému projevu, ve kterém Masaryk uvedl, že ve vývoji školy vidí vývoj demokracie. A tedy, že vzdělaná společnost je důležitá pro demokracii.

TGM, socha na Komenského náměstí v Brně před budovou MUNI.

Primátorka města Brna Markéta Vaňková potvrdila, že i ona vnímá myšlenky TGM jako stále aktuální. „Byl nositelem významných hodnot – svobody, demokracie a morálky. A to jsou hodnoty, které potřebujeme i v dnešním světě.“

Masarykovy dny následně pokračovaly přednáškou dlouholetého spolupracovníka Masarykovy univerzity z Ariel University profesora Ariel Feldesteina, která se věnovala fenoménu antisemitismu v dějinách lidstva. Zmínil aktuální situaci v Izraeli, na palestinských územích a v pásmu Gazy. Během své přednášky i v následné diskusi se musel vypořádat i s odlišnými názory, které zazněly z publika. 

Profesora Ariel Feldestein během přednášky.

Připomenutí odkazu sira Rogera Scrutona bylo dalším bodem programu Masarykových dní. Cenu R. Scrutona předal brněnskému spisovateli a esejistovi Pavlu Švandovi prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Masarykovy univerzity Radim Polčák, který tak zastoupil rektora Masarykovy univerzity Martina Bareše.

Pavel Švanda je spisovatel, básník, prozaik, filmový kritik a esejista a patří ke generaci Šestatřicátníků společně s Václavem Havlem, Jiřím Kuběnou, Violou Fischerovou a dalšími osobnostmi. Za své literární dílo i pevný občanský postoj po roce 1969 obdržel Cenu města Brna. Jeho knihy Paměť esejisty, Věčný nedostatek věčnosti a O intelektuálovi, který se necítí dobře představují tvorbu, která ve scrutonovském antiutopickém duchu ukazuje přednosti i nedostatky českého intelektuálního a literárního života.

Pavel Švanda a prorektor Radim Polčák.

„Je mi velkou ctí být spojen se jménem Rogera Scrutona. Udělal pro nás hodně, před i po převratu. Bral nás vážně i v době, kdy jsme tápali v tom, co chceme. A provázel nás. Dal nám čas a byl přítomen, vždy ochoten nasadit sebe a své mínění,“ uvedl Pavel Švanda a s pohledem na medaili a portrét Rogera Scrutona dodal: „Je to on, ten bojovný a zároveň dobromyslný Scruton, jak jsme ho znali.“

Medaile Rogera Scrutona.

Téma neklidného světa se objeví i v rámci druhého dne akce v augustiniánském opatství na Starém Brně a v Mendelově muzeu. Opět se tam uskuteční diskuse, ale i křest knihy s názvem Arnoštova cesta, a zahájení výstavy Masaryk a svatá země.

Hlavní novinky