Vyzkoušet si práci s kvašovou malbou podle děl Zdeňka Buriana, „zajamovat“ si s vlastnoručně sestaveným snímačem nebo se přidat ke kolektivnímu vybarvování umožní festival Brno Art Week. Už patnáctý ročník akce tradičně organizuje Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, která na pořádání spolupracuje od roku 2017 s Turistickým informačním centrem města Brna (TIC Brno).
„Cílem festivalu je vzbudit v návštěvnících města zájem o výtvarné umění, iniciovat a rozvíjet dlouhodobý vztah mezi galeriemi a atraktivními formami zprostředkovat umění. Díky Brno Art Week dochází k propojení významných muzeí umění s off-spaceovými galeriemi. Do podoby akce zasahují i vysoké školy, na nichž se vyučují obory související s výtvarným uměním,“ upřesnil Radek Horáček z Katedry výtvarné výchovy, který stál u zrodu akce pod tehdejším názvem Týden výtvarné kultury.
Letošní téma festivalu se zaměří na otázky, jak zprostředkovávat vizuální umění neviditelně a jak v umění pracovat se zvukem. Výstavy nejvíce orientované právě na zvukovou stránku umění najdou zájemci hlavně v Domě umění, kde se odehrají hudební vystoupení, živé vysílání či audiovizuální performance.
Letošní specialitou budou dvě nové studentské audio stezky Tour de Galleries. „Využívají mobilní aplikaci Echoes se zážitkovými procházkami po brněnských galeriích a výtvarném umění ve veřejném prostoru. Jedna z nich povede z Muzea romské kultury k Domu umění, druhá od vitrínové galerie Umakart v Lidické ulici do Artotéky v Moravské galerii. Stezky si lze po Brně projít i po skončení festivalu,“ okomentovala koordinátorka studentských aktivit festivalu Marta Kovářová.
Umělecké naladění do každého festivalového dne zajistí svým online mikroseriálem Art-rutina studentka z Katedry výtvarné výchovy Sarai Mošťková. V jednotlivých dílech vždy už od 8 hodin ráno začínajícím umělcům poradí, jak si správně ostrouhat tužku, jak si připravit pracovní plochu či jak si nechat vdechnout inspiraci.
Netypickou komentovanou procházku můžete na festivalu zažít s umělcem Pavlem Karousem. Jeho akce na pomezí performance, pro níž vzniká specifické umělecké dílo, se zaměří na osudy významných Brňanek: antifašistky Marie Kudeříkové, sochařky Sylvy Lacinové a zakladatelek ženské útulny Marie Steyskalové a Elišky Machové. Středeční program festivalu zase láká na procházku výstavou Malé nekonečno spojenou s autorským čtením Mariana Pally.
Na úspěšnou loňskou konferenci Čerstvý vítr naváže ve čtvrtek a v pátek její pokračování zaměřené na podcasty o výtvarném umění v sále Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie. Vstup na konferenci je zdarma, nutná je pouze registrace. Páteční program zakončí afterparty od 18 hodin v Pražákově paláci pro organizátory festivalu i veřejnost.
Kdykoliv během pátečních odpoledních a večerních hodin se můžete v galerii Cejla přidat ke kolektivnímu vybarvování s umělkyní Sophií Sadžakov. Sobotní odpoledne lze zase strávit za zvuků lesních rohů, běhu bizonů, indiánského deště a všemožné hudby i nehudby venku na nádvoří Domu pánů z Kunštátu a vytvořit společné site-specific dílo.
Program myslí i na milovníky práce s pájkou, kteří si mohou ve Vasulka Kitchen Brno sestavit vlastní snímače na obvykle neslyšitelné frekvence a „zajamovat“ si při společném koncertě. Víkendový umělecký kurz kvašové malby přiláká zájemce o studijní a ilustrační kresbu, kteří si v atraktivních výstavních prostorách pisáreckého Anthroposu vyzkouší práci podle děl Zdeňka Buriana.
Na většinu workshopů Brno Art Week je nutná předchozí registrace na webu, kde najdete i kompletní program letošního ročníku.