Delegace Ukrajinců na MUNI zavítala díky nově vzniklému projektu Digital University – Open Ukrainian Initiative, zkráceně DigiUni, který Evropská unie po necelých dvou letech usilovných příprav v prosinci oficiálně podpořila čtyřletým grantem ve výši 4,9 milionů eur. Projekt EU s velmi ambiciózním cílem má pomoci Ukrajině vytvořit národní platformu pro online vzdělávání pro zhruba 300 místních vysokých škol a vytvořit tak jedno společné místo, kde budou mít ukrajinští vysokoškoláci zdarma přístupné rozšiřující virtuální kurzy z různých vzdělávacích oborů od medicíny až po filologii.
Do projektu jsou kromě univerzit z Kyjeva, Lvova, Charkova, Mariupolu, Černivci, Sumy a Chersonu zapojené další univerzity z EU včetně Masarykovy univerzity, která se k DigiUni přidala především díky členství v síti evropských univerzit a alianci EDUC (European Digital UniverCity). Právě tyto partnery z Evropské unie se ukrajinská delegace chystá navštívit v následujícím půlroce a získat od nich nejlepší know-how, které pak přenese na Ukrajinu. Po prvním zastavení na Masarykově univerzitě se Ukrajinci chystají do Francie, Španělska, Polska, Nizozemí a Německa.
„Myšlenka vytvořit Digitální univerzitu vznikla hned druhý den po začátku války na Ukrajině, ale vymyslet, jak to celé bude fungovat a jak ve čtyřech letech vytvoříme společnou platformu pro všechny univerzity z Ukrajiny, bylo velmi zdlouhavé. A velmi si vážíme, že se Evropská unie rozhodla naši myšlenku podpořit a poskytla nám grant. Jsme rádi, že se teď můžeme v Evropě učit od nejlepších a přinést nejlepší know-how k nám domů. Už teď se těšíme na výsledek, i když víme, že vytvořit za čtyři roky platformu, která jinde vzniká desetiletí nebo vůbec neexistuje, bude mnohem náročnější, než si umíme představit,“ vysvětluje hlavní řešitel projektu Sergej Bronin z Taras Shevchenko National University of Kyiv.
Projekt Digitální univerzita pro Ukrajinu odstartoval na MUNI
Série návštěv evropských univerzit minulý týden odstartovala právě na Masarykově univerzitě, kde delegaci hned na úvod čtyřdenního školení osobně pozdravil rektor Martin Bareš, který si kvůli Ukrajincům přeorganizoval svůj nabitý program, jen aby se s nimi alespoň na chvíli mohl potkat. „Vítejte u nás na Masarykově univerzitě a dovolte mi vyjádřit opravdu vřelý vděk vám a celé Ukrajině, protože jste obranou demokracie a hodnot, na kterých je postavena naše západní evropská společnost. Velmi si toho vážíme, opravdu vás za to obdivuji a děkuji vám za to. Věřím, že čtyřdenní program, který jsme pro vás připravili, si užijete, a že si odnesete spoustu užitečných tipů, které přenesete do praxe na Ukrajině. Naše země jsou si velmi blízké a těšíme se na spolupráci v rámci projektu i na všechno, co naše spolupráce přinese,“ řekl Ukrajincům rektor MU Martin Bareš.
Ukrajinskou delegaci přivítal také Jan Mysliveček, ředitel Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity. „Věřím, že pro vás čtyřdenní školení bude velmi užitečné. Uvidíte naše nejrůznější informační systémy a dozvíte se spoustu zajímavých informací z různých oblastí. Ve střední Evropě jsme leaderem v oblasti digitalizace administrativní agendy a v pandemii jsme se velmi posunuli i v oblasti digitálního vzdělávání, takže věřím, že naše know-how bude velmi užitečné a inspirativní pro celý koncept DigiUni. A také se velmi těšíme, až ukrajinským studentům zpřístupníme naše záznamy přednášek a další e-learningové materiály ze všech desíti fakult Masarykovy univerzity,“ vyjádřil se Jan Mysliveček.
Delegaci nadchla hybridní učebna i Brno
Hlavní organizátorkou celého programu byla Michaela Kortyšová z Kanceláře kvestora RMU a ÚVT a její kolegové Václav Štefela a Adéla Budjačová, kteří pro delegaci zařizovali všechno potřebné od uvítací neformální večeře a občerstvení přes technické zázemí celé akce až po doprovodný program, například odpolední prohlídku Brna s výkladem bývalého ředitele Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity Jana Pavlíka. Jeho vyprávění o městě a historii Ukrajince natolik zaujalo, že část delegace na doporučení svých kolegů poprosila ještě o jednu speciální prohlídku.
Podstatou čtyřdenního programu byla však pro Ukrajince především příležitost poslechnout si zkušenosti s hybridní výukou na MUNI od několika lektorů z filozofické a lékařské fakulty, ze Střediska pro pomoc studentům se specifickými potřebami (Teiresiás) i z Centra jazykového vzdělávání (CJV) či CERPEKu (Centra rozvoje kompetencí). Součást programu tvořila také hodinová exkurze po Simulačním centru na lékařské fakultě, které Ukrajince ohromilo, i zkouška práce s virtuální realitou na filozofické fakultě díky expertům z Katedry informačních studií a knihovnictví (KISK). Na Ukrajince také čekalo proškolení ve specifických tematických oblastech jako jsou kyberbezpečnost, systém Moodle nebo mikroaktivity v online výuce.
Velké nadšení sklidila i ukázka učebny pro hybridní výuku na filozofické fakultě, kde pracovníci Marie Sedláková a Petr Čučka z fakultního Centra informačních technologií ukazovali Ukrajincům, jak jsou dnes i díky rozsáhlé přestavbě budov téměř všechny učebny a přednáškové místnosti na fakultě přizpůsobeny hybridní výuce, což fakultě téměř každá návštěva závidí. Doteď si hybridní učebny prohlíželi převážně jednotlivci z Česka, a tak byla pro filozofickou fakultu delegace z Ukrajiny první návštěvou ze zahraničí, která měla možnost si poslechnout zhruba dvouhodinový výklad, jak celá učebna funguje a jaká jsou doporučení ohledně vybavení až po vhodnou techniku.
Prohlídka hybridní učebny se velmi líbila především IT pracovníkům Vasylu Petryshynovi a Ihoru Yakovenku z Ivan Franko National University of Lvov. „Je to úžasné, na jak moderní úrovni máte na Masarykově univerzitě vaši techniku a vybavení v učebnách. Je to pro nás až nepředstavitelné, jak jednoduše vám vše funguje. Váš učitel prostě přijde do učebny, a když na začátku hodiny zjistí, že se někdo potřebuje připojit online, jednoduše ho připojí, uvidí studenta na protější televizi a může interagovat se studenty ve třídě i s těmi v online prostoru, aniž by to narušovalo výuku,“ shodovali se oba IT pracovníci, kteří pokládali kolegům z filozofické fakulty také spoustu dotazů a prozkoumávali nejrůznější technické detaily učebny.
Podobně se po učebně rozhlížela i pedagožka Svietlana Hurkina z Ukrainian Catholic University ve Lvově. Také ona měla během prohlídky hybridní učebny řadu otázek, jak učitelé používají techniku, co patří k největším komplikacím pedagogů při hybridní výuce a podobně. I pro pracovníky MU bylo velmi přínosné zjištění, co všechno kvůli válce ukrajinské univerzity musí v oblasti vzdělávání řešit. Velmi silný moment nastal, když se vyučující pozastavila v učebně nad speciálně upravenou lavicí pro vozíčkáře a zkoumala, jak se povytahuje nahoru, se slovy: „My teď na Ukrajině bohužel máme a budeme mít víc studentů na vozíčku a s dalšími postiženími... A takové lavice budeme muset kupovat ve větším množství.“
Evropa Ukrajině
Jak nyní vypadá výuka na ukrajinských univerzitách, si podle koordinátora projektu Sergeje Bronina málokdo umí představit. „Jsme dva roky ve válce. Některé univerzity jsou jí zasažené víc, některé míň. V oblastech bojů nemáme dost válečných krytů pro všechny studenty, takže hlavně tam kvůli bezpečnosti probíhá výuka jenom online. V Kyjevě mají prezenční výuku jen studenti prvních ročníků. Někteří studenti i učitelé se navíc přestěhovali do jiných měst nebo do zahraničí, takže i kvůli nim je online výuka potřeba. Proto vidíme v DigiUni obrovský smysl. Pomůže nám ve válečné situaci zachovat kvalitu vzdělávání,“ uvedl Sergej Bronin z univerzity v Kyjevě.
Návštěva ukrajinské delegace se i přes smutnou realitu na Ukrajině nesla v příjemné atmosféře. „Na zorganizování celého programu jsme měli jen tři týdny, byla to pro nás velká výzva. Vše se ale povedlo nakonec skvěle připravit, za což patří velký dík zejména kolegům a kolegyním napříč Masarykovou univerzitou, kteří se od první chvíle do odborného programu s nadšením zapojili. Výsledek stál rozhodně za to, ukrajinští kolegové a kolegyně byli nadšení nejen z praktických workshopů a inspirativních přednášek, ale také z návštěvy města Brna. Celý týden se nesl v přátelské atmosféře a věřím, že nové kontakty zúročíme ve spolupráci také v dalších letech. Musím říct, že i pro nás jsou ukrajinské univerzity velkou inspirací, a to nejen svou houževnatostí, s níž přistupují k vysokoškolskému vzdělávání i za tak strašných okolností, které na Ukrajině panují,“ shrnula hlavní organizátorka Michaela Kortyšová.
Ukrajinská delegace v následujících měsících zamíří na zbývajících šest evropských univerzit a poté budou odborníci z ukrajinských univerzit tři a půl roku intenzivně pracovat na přípravě online platformy. Masarykova univerzita bude mít v projektu spíše roli konzultanta, což však představuje jednu z dalších aktivit, jimiž MUNI vyjadřuje solidaritu Ukrajině, stejně jako v případě aktivity MUNI pomáhá Ukrajině.